09214286013 ~ 09214284773
0

افزودن جدول در PowerPoint (ایجاد، قالب بندی و تنظیمات)

افزودن جدول در اسلایدها

طراحی جدول و نمودارهای گرافیکی یکی از امکانات پر کاربرد پاورپوینت است. دراین آموزش قصد داریم شما عزیزان را با افزودن جدول در PowerPoint و ویرایش آن ها آشنا کنیم. طراحی نمودارها را در مقاله بعدی نشان خواهیم داد.

جدول ساختاری از سطر و ستون می‌باشد. از برخورد سطرها و ستون‌ها خانه‌های جدول ساخته می‌شود که به هر یک از این خانه‌ها سلول(Cell) گفته می‌شود. از جدول برای دسته‌بندی و نظم بخشیدن به اطلاعات استفاده می‌شود. با این کار دسترسی به اطلاعات راحت‌تر شده و خوانایی بالاتر می‌رود، همچنین در جاهایی که نیاز به مقایسه‌‌ی اطلاعات متفاوت باشد، استفاده از جدول مفید می‌باشد.

افزودن جدول در اسلایدها

افزودن جدول در PowerPoint

برای افزودن جدول در PowerPoint ، در اسلایدهای فایل ارائه از سربرگ Insert گروه Table روی دستور Table کلیک کنید، در اینجا ما چند روش برای درج جدول داریم که در ادامه بررسی می‌کنیم:

 • روش اول افزودن جدول در PowerPoint :
  از سربرگ Insert گروه Table روی گزینه Table کلیک کنید از کادر باز شده از قسمت بالا شما یکسری از خانه‌ها را مشاهده می‌کنید، می‌توانید با حرکت ماوس (درگ کردن) روی سطرها و ستون‌ها، خانه‌های جدولتان را مشخص و انتخاب نمایید.

افزودن جدول در اسلایدها

 • روش دوم افزودن جدول در PowerPoint :
  از سربرگ Insert گروه Table روی گزینه Table کلیک کنید، از کادر باز شده روی دستور Insert Table کلیک کنید کادر Insert Table باز می‌شود.

افزودن جدول در اسلایدها

در کادر Insert Table شما می‌توانید در قسمت Number Of Columns تعداد ستون‌ها را مشخص نمایید و در قسمت Number Of Rows تعداد سطرهای جدولتان را مشخص کنید. سپس روی گزینه Ok کلیک نمایید.

 • روش سوم افزودن جدول در PowerPoint :
  دستور ترسیم جدول (Draw Table)، برای استفاده از این دستور از سربرگ Insert گروه Table روی گزینه Table کلیک کنید، از کادر باز شده گزینه Draw Table را انتخاب نمایید اشاره‌گر ماوس به شکل مداد تغییر کرده است، در این روش ابتدا کادر دور جدول را ترسیم نمایید، سپس سطرها و ستون‌های جدول را رسم کنید.
  وقتی روی اسلاید شروع به ترسیم جدول کردید، ابزار جدول در نوار ریبون فعال شده، سپس در سربرگ جدول یه گروه تخصصی برای ترسیم جدول در اختیارتان قرار می‌گیرد. در این گروه می‌توانید تنظیمات را همانند توضیحات تصویر زیر انجام دهید.

افزودن جدول در اسلایدها

 • روش چهارم افزودن جدول در PowerPoint :
  استفاده از ابزار صفحه گسترده (Excel Spreadsheet) ، برای انتخاب این دستور از سربرگ Insert گروه Table روی گزینه Table کلیک کنید، سپس از کادر باز شده گزینه Excel Spreadsheet را انتخاب، پنجره نرم افزار Excel روی اسلایدتان فعال می‌شود، تعداد خانه هایی که در داخل پنجره Excel مشاهده می کنید تعداد سطرها و ستونهای جدول را تشکیل می‌دهد، شما با کلیک روی دستگیره‌های مشکی و با بزرگ یا کوچک کردن سایز پنجره می‌توانید تعداد خانه‌های جدول را کم و زیاد کنید. زمانی که دستور Excel Spreadsheet انتخاب می‌شود علاوه بر پنجره اکسل نوار ریبون اکسل نیز مطابق تصویر زیر برای ویرایش در اختیارتان قرار می‌گیرد.

افزودن جدول در اسلایدها

زمانی که جدولی در اسلایدتان درج می‌کنید نوار ابزار Table Tools در نوار ریبون فعال می‌شود که شامل دو سربرگDesign و Format می‌باشد، در ادامه آموزش با دستورات این سربرگ‌ها آشنا می‌شویم.

انتخاب سطر، ستون و سلول جدول

افزودن جدول در اسلایدها

 • انتخاب سطر(Row):
  – برای انتخاب سطر،کنار سطر قرار گرفته اشاره گر ماوس تبدیل به فلش مشکلی رو به جلو می‌شود، بعد از تغییر اشاره‌گر با کلیک کردن ماوس سطر مورد نظر انتخاب می‌شود. برای انتخاب چند سطر مجاور هم، بعد از انتخاب سطر اول به روش گفته شده بدون رها کردن دستتان ماوس را به سمت سطرهای دیگر حرکت دهید تا سطرهای کنار هم انتخاب شوند.
  – روش دیگر انتخاب سطر داخل یکی از خانه‌های سطر مورد نظر قرار گیرید، سپس از قسمت ابزار Table در نوار ریبون سربرگ Layout را انتخاب، از گروه Table گزینه Select ، دستور Select Row را انتخاب نمایید.
 • انتخاب ستون (Columns)
  – برای انتخاب ستون، بالای ستون قرار گیرید اشاره‌گر ماوس تبدیل به فلش مشکلی رو به پایین می‌شود، سپس با کلیک کردن ماوس ستون مورد نظر انتخاب می‌شود. برای انتخاب چند ستون کنار هم، بعد از انتخاب ستون اول بدون رها کردن دستتان ماوس را به سمت ستون‌های دیگر حرکت دهید تا ستون‌های کنار هم انتخاب شوند.
  – روش دیگر، داخل یکی از خانه‌های ستون مورد نظر قرار گرفته، سپس از قسمت ابزار Table در نوار ریبون سربرگ Layout را انتخاب، از گروه Table گزینه Select ، دستور Select Columns را انتخاب نمایید.
 • انتخاب کل جدول
  – اشاره‌گر را داخل یکی از خانه‌های جدول قرار دهید، از قسمت ابزار Table در نوار ریبون سربرگ Layout را انتخاب، از گروه Table گزینه Select ، دستور Select Table را انتخاب نمایید.
 • جابجایی بین خانه‌های جدول
  برای جابجایی راحت بین خانه‌های جدول از کلید‌های کیبورد به صورت زیر می‌توانید استفاده نمایید:
  Tab: در هر یک از سلول‌های جدول قرار گرفته باشید، برای رفتن به سلول بعدی از کلیدTab استفاده می‌شود، در صورتی که در سلول آخر جدول قرار گیرید و این کلید را فشار دهید یک سطر به جدول اضافه می‌شود.
  Shift + Tab: برای انتقال مکان‌نما به سلول قبلی از این کلید ترکیبی استفاده کنید.
  کلیدهای جهت نما روی کیبورد: از کلیدهای جهتی برای جابه‌جایی بین سلول‌های جدول استفاده می‌شود.
  Enter: برای ایجاد پاراگراف در سلول‌های جدول این کلید را فشار دهید.

درج و حذف، سطر و ستون جدول

افزودن جدول در اسلایدها

 • درج و حذف سطر(Row)
  برای درج یک سطر در نوار ابزار Table Tools سربرگ Layout گروه Row & Columns قرار گیرید، اگر می‌خواهید زیر سطر انتخابی سطر جدید درج کنید گزینه Insert Below را انتخاب، برای درج یک سطر بالای سطر انتخابی گزینه Insert Above را انتخاب کنید.برای حذف سطر مورد نظر، از نوار ابزار Table Tools سربرگ Layout گروه Row & Columns گزینه Delete را انتخاب، از کادر باز شده دستور Delete Row را انتخاب نمایید.
 • درج و حذف ستون(Columns)
  برای درج یک ستون در نوار ابزار Table Tools سربرگ Layout گروه Row & Columns قرار گیرید، اگر می‌خواهید بعد ازستون انتخابی ستون جدید درج گردد گزینه Insert Right را انتخاب، برای درج یک ستون قبل ستون انتخابی گزینه Insert Left را انتخاب کنید.

افزودن جدول در اسلایدها

یه چیز مهم: در نظر داشته باشید جهت پیش‌فرض جدول چپ به راست است به این خاطر ستون بعدی جدول سمت راست و قبلی سمت چپ می شود ولی اگر جهت جدول را راست به چپ تنظیم نمایید مفهوم بعد و قبل تغییر می کند و در اینصورت ستون بعدی Insert Left و ستون قبلی Insert Right می‌شود. برای حذف، ستون مورد نظر انتخاب، از نوار ابزار Table Tools سربرگ Layout گروه Row & Columns گزینه Delete انتخاب، از کادر باز شده دستور Delete Columns را انتخاب نمایید.

 • حذف کل جدول: با روش انتخاب که توضیح داده شد، جدول را انتخاب، سپس از نوار ابزار Table Tools سربرگ Layout گروه Row & Columns گزینه Delete را انتخاب، از کادر باز شده دستور Delete Table را انتخاب نمایید.

قالب بندی جدول

افزودن جدول در اسلایدها

گروه Table Style Options

با استفاده از دستورات این گروه می‌توانیم ظاهر قالب‌بندی‌های موجود در سبک‌های جدول (Table Style) را تغییر دهیم.

 • Header Row: سطر اول جدول به سطر عنوان تبدیل شده و سبک متفاوتی از دیگر سطرها دارد.
 • Total Row: از این دستور برای برجسته و متفاوت کردن قالب‌بندی سطر آخر جدول به عنوان سطر مجموع استفاده می‌شود.
 • First Column: این گزینه برای متفاوت کردن قالب‌بندی ستون اول و تبدیل آن به ستون عنوان استفاده می‌شود.
 • Last Column: ستون آخر را برجسته و با سبکی متفاوت از ستون‌های دیگر نمایش داده می‌شود.
 • Banded Row: با انتخاب این دستور سطرهای جدول بصورت یکی در میان با رنگ و سبک متفاوت نمایش داده می‌شود.
 • Banded Column: این دستور به ستون‌های جدول یکی در میان رنگ و سبک متفاوت می‌دهد.

گروه Table Style

برای قالب‌بندی جداول از سربرگ Design ابزار جدول در گروه Table Style قرار گرفته در این قسمت گالری سبک‌های آماده در اختیارتان قرار دارد با کلیک بر روی فلش روبه پایین کنار گالری کل سبک‌ها نمایش داده می‌ شود هر سبکی مد نظرتان است را می‌توانید به جدول انتخابی اعمال نمایید.
اگر بعد از اعمال سبک به جدولتان بخواهید قالب‌بندی جدول را پاک کنید از قسمت گالری باز شده گزینه Clear Table را انتخاب نمایید.

در صورتی که سبک‌های گالری مدنظرتون نیست می‌توانید خودتان با گزینه‌های گروه Table Style پس زمینه و خطوط جدول را تغییر دهید و سبک خودتان را تعریف کنید.

افزودن جدول در اسلایدها

تنظیم پس‌زمینه (Shading)

افزودن جدول در اسلایدها

 • برای تغییر پس‌زمینه جدول از سربرگ Design گروه Table Styleدستور Shading را انتخاب نمایید.
 • با انتخاب این گزینه کادری باز می‌شود، در این کادر شما می‌توانید رنگی را انتخاب و به عنوان پس‌زمینه خانه‌های جدول اعمال کنید.
 • با استفاده از دستور Picture کادر Insert Picture باز شده، یک عکس را انتخاب و به پس‌زمینه‌ی خانه‌های جدول اعمال کنید.
 • با استفاده از دستور Gradient یک شیب رنگ انتخاب و به سلول‌های جدول اعمال شود.
 • و همچنین با دستور Texture تصاویر بافتی به سلول‌های جدول بعنوان پس‌زمینه اعمال می‌شود.

در نظر بگیرید هر یک از گزینه‌های Shading را انتخاب نمایید به هر یک از خانه‌های جدول همانند تصویر زیر جداگانه اعمال می‌شود.

افزودن جدول در اسلایدها

تنظیم خطوط (Border)

برای تغییر نوع خطوط جدول می‌توانید از سربرگ Design گروه Table Styleدستور Border را انتخاب نمایید. از کادر باز شده شما می‌توانید خطوط جدول را تنظیم کنید (تمام خطوط جدول-خطوط کادر دور- خطوط داخلی-خط کادر سمت بالا، پایین، چپ و راست جدول- خطوط افقی داخل جدول- خطوط عمودی داخل جدول-و خطوط زاویه‌ای داخل خانه‌ها).

افزودن جدول در اسلایدها

تنظیم جلوه ویژه Effect

از سربرگ Design گروه Table Styleدستور Effects را انتخاب، کادر افکت باز شده این قسمت سه افکت سطحی، سایه‌ای و انعکاسی در اختیارتان قرار دارد که با توجه به نیازتان می‌توانید به جدول اعمال کنید.

افزودن جدول در اسلایدها

ادغام و تقسیم کردن خانه‌های جدول

– برای ادغام کردن خانه‌های جدول ابتدا خانه‌های مدنظر را انتخاب سپس از ابزار جدول سربرگ Layout گروه Merge دستور Merge را انتخاب کنید. این دستور بطور پیش‌فرض غیر فعال است در صورتی که بیش از یک خانه انتخاب شده باشد گزینه Merge Cells فعال می‌شود.

افزودن جدول در اسلایدها
– برای تقسیم کردن خانه‌‌های جدول، خانه مورد نظر انتخاب، سپس از ابزار جدول سربرگ Layout گروه Merge گزینه Split Cells را انتخاب کنید، با انتخاب این دستور کادر Split Cells باز می‌شود شما در این قسمت مشخص می‌کنید، خانه انتخابی شما به چند سطر و ستون تقسیم شود.

افزودن جدول در اسلایدها

در تصویر زیر نمونه خانه‌های ادغام و تقسیم شده را مشاهده می‌کنید.

افزودن جدول در اسلایدها

تنظیم ارتفاع سطر و عرض ستون‌های جدول

برای تنظیم ارتفاع سطرها و عرض ستون‌ها، از روش‌های زیر می‌توانید اقدام کنید:

 •  اشاره‌گر ماوس را روی خطوط سطر و ستون مورد نظر قرار دهید تبدیل به یک فلش دو جهته می‌شود سپس شروع به درگ کردن نمایید تا ارتفاع و عرض سطر و ستون کم یا زیاد شوند.
 • در ابزار جدول سربرگ Layout گروه Cell Size قرارگیرید، در کادر روبروی گزینه Height میزان ارتفاع سطر را تنظیم و همینطور با استفاده از گزینه Width میزان عرض ستون را در کادر روبروی آن تنظیم نمایید.

افزودن جدول در اسلایدها

 • اگر می‌خواهید میزان ارتفاع و عرض سطر و ستون را به نسبت مساوی تنظیم نمایید، در ابزار جدول سربرگ Layout گروه Cell Size قرار گیرید، اگر گزینه Distribute Row را انتخاب کنید میزان ارتفاع تمام سطرهای انتخابی یکسان و برابر می‌شود، همچنین اگر گزینه Distribute Columns را انتخاب کنید میزان عرض تمام ستون‌های انتخابی یکسان و برابر می‌شود.

ترازبندی متن خانه‌های جدول

برای ترازبندی متن سلول‌های جدول از سربرگ Layout گروه Alignment اقدام نمایید.

افزودن جدول در اسلایدها

شما می‌توانید با استفاده از ابزار زیر جهت جدول را چپ به راست یا راست به چپ تغییر دهید.

افزودن جدول در اسلایدها

 • برای ترازبندی افقی متن که متنتان بصورت راست‌چین ، وسط‌چین یا چپ‌چین ترازبندی شود.افزودن جدول در اسلایدها
 • برای ترازبندی عمودی متن که متنتان از بالا ، وسط یا پایین تراز شود.افزودن جدول در اسلایدها
 • برای تعیین جهت متن با استفاده از دستور Text Direction کادری باز می‌شود می‌توانید جهت مختلف قرار‌گیری متنتان (افقی، عمودی، حرف به حرف) را در خانه‌های جدول تعیین کنید.

افزودن جدول در اسلایدها

 • متن شما در خانه‌های جدول نیز می‌تواند حاشیه داشته باشد برای تنظیم حاشیه خانه‌های جدول از دستور Margin میتوانید استفاده نمایید.

افزودن جدول در اسلایدها

تنظیم سایز جدول

برای تنظیم ارتفاع و عرض جدول از سربرگ Layout گروه Table Size درکادر روبروی گزینه Height ارتفاع جدول و درکادر روبروی گزینه Wight عرض جدول را تنظیم نمایید.

افزودن جدول در اسلایدها

نحوه قرار گرفتن جدول در اسلاید

برای تنظیم ترازبندی جدول در اسلاید از سربرگ Layout گروه Arrange با استفاده از گزینه Align می‌توانید تعیین کنید جدولتان از کدام جهت اسلاید تراز شود.

افزودن جدول در اسلایدها

حالا به خوبی قادر به افزودن جدول در PowerPoint هستید. در نظر بگیرید استفاده از جداول گرافیکی و جذاب می تواند باعث جلب توجه مخاطبینتان شود. پس سعی کنید از این ابزار به خوبی در پروژه های خود بهره مند شوید. در صورت نیاز به کمک در طراحی و یا در صورتی که به مشکل برخورد کردید تیم پشتیبانی آنلاین آتیوا همواره برای کمک به شما آماده است؛ همچنین می توانید به راهنمای مایکروسافت  در خصوص افزودن جدول در PowerPoint نیز مراجعه فرمایید.

در صورتی که از جداول در ارائه های خود استفاده کرده اید، لطفا این تجربیات ارزشمند را با ما و سایر کاربران سایت در میان بگذراید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *