09214286013 ~ 09214284773
0

افزودن معادلات در PowerPoint (سهولت در فرمول نویسی)

نوشتن معادلات ریاضی در PowerPoint

یکی از مهمترین امکانات نرم افزارهای آفیس مانند ورد و پاورپوینت ، امکان نوشتن معادلات ریاضی و حرفه ای است. برای افزودن معادلات ساده ریاضی تا نوشتن معادلات سنگین فیزیک باید از این گزینه ها کمک بگیرید. در این بخش از آموزش قصد داریم شما را با افزودن معادلات در PowerPoint ، بیشتر آشنا کنیم.

افزودن معادلات در PowerPoint

نوشتن معادلات ریاضی در PowerPoint

برای افزودن معادلات در PowerPoint می‌توانید از فرمول‌های آماده استفاده کرده و با توجه به نیازتان معادله را ویرایش کنید. برای اینکار از سربرگ Insert گروه Symbol روی فلش گزینه Equation کلیک نمایید تا کادر زیر باز شود، از کادر باز شده روی فرمول مورد نظر کلیک سپس فرمول روی اسلایدتان درج می‌شود.

نوشتن معادلات ریاضی در PowerPoint

نوشتن معادلات ریاضی در PowerPoint

برای درج معادله جدید می‌توانید از سربرگ Insert گروه Symbol روی فلش گزینه Equation کلیک از کادر باز شده گزینه Insert New Equation را انتخاب نمایید. تا کادر جانگهدار معادله در اسلاید شما باز شود.

نوشتن معادلات ریاضی در PowerPoint
بعد از درج فرمول یا جانگهدار فرمول در اسلاید، سربرگ ابزار Equation Tools و Drawing Tools در نوار ریبون فعال می‌شود، که به ترتیب شامل سربرگ Design برای طراحی فرمول وFormat (شما قبلا با این سربرگ در ترسیم اشکال آشنا شده‌اید) برای طراحی نمای ظاهری کادر فرمول استفاده می‌شود.

آشنایی با سربرگ Design

نوشتن معادلات ریاضی در PowerPoint

گروه Tools

گروه Tools (ابزارها) به شما اجازه می‌دهد که تعیین کنید معادله، به چه نحوی و ظاهری در اسلاید شما درج شود.

نوشتن معادلات ریاضی در PowerPoint

 1. Equation: از این دستور برای استفاده و درج فرمول‌های آماده استفاده می‌‌شود. وقتی روی این گزینه کلیک می‌کنید کادری باز می‌شود، که لیست فرمول‌های آماده در این کادر در اختیارتان قرار می‌گیرد، می‌توانید ظاهر فرمول مدنظرتان را انتخاب و در صورت نیاز فرمولتان را ویرایش کنید.
 2. Ink Equation: از این گزینه زمانی استفاده می‌شود، که می‌خواهید فرمولتان را به صورت دستی در تبلت، گوشی هوشمند یا کامپیوترتان بنویسید.
  نوشتن معادلات ریاضی در PowerPointوقتی این دستور را انتخاب می‌کنید پنجره زیر باز می‌شود، شما می‌توانید روی گزینه Write کلیک کنید و با استفاده از موس یا قلم نوری فرمولتان را در قسمت شطرنجی کادر به صورت دستی بنویسید و نتیجه را در کادر سفید بالای پنجره باز شده مشاهده کنید. از گزینه Erase برای پاک کردن قسمت‌‌های نادرست استفاده می‌شود.
  از Clear برای پاک کردن صفحه و نوشتن فرمول جدید استفاده می‌شود.
  از گزینه Select And Correct برای انتخاب قسمت خاصی از فرمول استفاده می‌شود. بعد از انتخاب کادری باز می‌شود که گزینه‌هایی را پیشنهاد می‌دهد شما می‌توانید انتخاب و جایگزین کنید.
  نوشتن معادلات ریاضی در PowerPoint
 3. Professional (حرفه‌ای): وقتی فرمولی را در پاورپوینت تایپ می‌کنید، با این نما به طور پیش‌فرض فرمول روی اسلاید نمایش داده می شود و اگر به تصویر زیر دقت کنید تمام اجزای فرمول به طور کامل با ظاهر دوبعدی و به شکل اصلی نمایش داده می‌شود.
  افزودن معادلات در PowerPoint
 4. Linear: گزینه linear برای نمایش فرمول به صورت خطی به کار می‌رود و دیگر به شکل اصلی فرمول نمایش داده نمی‌شود.
  افزودن معادلات در PowerPoint
 5. Normal Text: از این گزینه برای تبدیل فرمول به یک متن معمولی استفاده می‌شود.

گروه Symbol

در این گروه، همه سمبل‌های مورد نیاز در رشته‌های ریاضی، فیزیک، شیمی و دیگر رشته‌ها را در اختیار دارید که برحسب نیازتان می‌توانید آن‌ها را انتخاب و در معادلات و فرمول‌ها استفاده کنید.

افزودن معادلات در PowerPoint
در این قسمت روی مثلث کوچک کنار گالری کلیک، سپس گالری باز شده و شما علائم را بطور کامل مشاهده می‌کنید. در قسمت بالای گالری گزینه Basic Math را مشاهده می‌کنید اگر روی فلش کنار این گزینه کلیک کنید کادری باز می‌شود که شما می‌توانید با انتخاب گزینه‌های دیگر سایر علائم ریاضی را در گالریتان نمایش دهید.

افزودن معادلات در PowerPoint

گروه Structures

در گروه Structures ساختارهایی که شما می‌توانید در فرمولتان وارد کنید را مشاهده می‌کنید. ابتدا یک ساختار را برای وارد کردن داده انتخاب کنید و سپس داده‌هایتان را با مقادیر و متغیرهای مورد نیاز جایگزین کنید.
افزودن معادلات در PowerPoint
با استفاده از این یازده ساختار (کسری، نمایی، رادیکال، مثلثات، ماتریس و …) می‌توانیم معادله‌ها و فرمول‌های دلخواهمان را بسازیم. در این قسمت، هیچ محدودیتی نداریم و می‌توانیم هر قالبی را با توجه به نیازمان انتخاب نماییم. زمانی که روی فلش کنار هر یک از این ساختار‌ها کلیک می‌کنید زیرمجموعه‌ی آن ساختار در کادری همانند تصویر زیر نمایش داده می‌شود.
افزودن معادلات در PowerPoint
شما می‌توانید ساختار مورد نظرتان را از کادر باز شده انتخاب و پارامترهای داده فرمولتان را وارد نمایید. برای وارد کردن داده‌هایتان در فرمول باید روی مربع (که به شکل نقطه‌چین) در کادر جانگهدار فرمول همانند نمونه زیر ظاهر می‌شود کلیک کنید.
افزودن معادلات در PowerPoint
این نمونه مثال را مرحله به مرحله برای یادگیری بیشتر توضیح می‌دهیم.

 1. برای شروع نوشتن از گروه Structure روی گزینه Brackets کلیک کنید و پرانتز را انتخاب نمایید
 2. روی مربع داخل Brackets کلیک کنید از ساختار Fraction کسر مورد نظر را انتخاب کنید.
 3. در گام بعدی، روی مربع صورت کسر کلیک کنید و از ساختار Script گزینه مورد نظر(Subscript) را انتخاب کنید.
 4. روی مربع‌ها کلیک و متغیر (X) و عدد (۱) را وارد نمایید به همین شکل روی مربع مخرج کسر قرار بگیرید و عدد(۲) را تایپ کنید.
 5. اشاره‌گر را به روبروی کسر انتقال دهید و علامت + را از گروه Symbol انتخاب کنید.
 6. در ادامه از ساختارLarge Operator گزینه مورد نظر را انتخاب و سپس روی مربع کلیک، سپس از ساختار Script گزینه مورد نظر(Subscript) را انتخاب و در مربع مربوطه متغیر X را وارد نمایید.
 7.  به این صورت معادله نهایی را مشاهده خواهید کرد.

افزودن معادلات در PowerPoint

با آموزش های داده شده به راحتی می توانید معادلات پیچیده ریاضی و فیزیک را در پاورپینت اضافه کنید و در ارائه های خود از سایر رقبا پیشی بگیرید. با یک طراحی گرافیکی و استفاده درست از امکانات موجود در پاورپینت می توانید مخاطبین خود را تحت تاثیر قرار دهید و محتوای خود را به شکل موثرتری برایشان به نمایش بگذارید. اگر هنگام افزودن معادلات در PowerPoint به مشکلی برخورد کردید، می توانید به وبسایت مایکروسافت مراجعه نموده و یا مشکل خود را با بخش پشتیبانی آتیوا در میان بگذارید؛ تیم پشتیبانی آتیوا برای کمک به شمات عزیزان همیشه حاضر است.

همانطور که در ابتدای آموزش بیان کردیم، نوشتن معادلات یکی از کلیدی ترین امکانات پاورپینت است. اگر تجربه ای در استفاده از این قابلیت ها دارید، لطفا با کاربران سایت آتیوا در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *