0
09214286013 ~ 09214284773

افزودن اشکال هندسی در PowerPoint (ایجاد ، استایل دهی و تنظیمات)

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

شما می‌توانید با افزودن اشکال هندسی در PowerPoint اجزای ترسیمی همانند خط، مربع، دایره و غیره را به اسلایدهای خود اضافه کنید. تنظیمات پیشرفته ای که در این بخش وجود دارد به شما کمک می کند از اشکال گرافیکی در طراحی پروژه خود استفاده کنید.

افزودن اشکال هندسی در PowerPoint :

برای رسم شکل از دو روش زیر می‌توانید اقدام کنید:

 • سربرگ Insert گروه Illustration گزینه Shape را انتخاب کنید.
 • سربرگ Home گروه Drawing، از گالری اشکال این گروه می‌توانید برای ترسیم اشکال هندسی استفاده نمایید.

با استفاده از هر کدام از روش‌هایی که اشاره شد وارد لیست اشکال شوید، در لیست باز شده شما انواع شکل‌های مختلف که دسته‌بندی شده‌اند را مشاهده می‌کنید. از بین دسته‌های مختلف گالری شکل مورد نظرتان را انتخاب کنید در این صورت شکل اشاره‌گر به صورت علامت مثبت (+) ظاهر می‌شود که با درگ کردن ماوس روی هر قسمت از اسلایدتان می‌توانید شکل مورد نظر را ترسیم کنید.بعد از ترسیم شکل همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید وقتی شکل تو حالت انتخاب قرار دارد دستگیره‌هایی ظاهر می‌شود از دستگیره‌های سفید رنگ برای تغییر سایز شکل می‌توانید استفاده کنید، کافیست روی هر کدام از این دستگیره‌های سفید رنگ قرار بگیرید اشاره‌گر تبدیل به فلش دو جهته می‌شود به هر سمتی که می‌خواهید برای بزرگ‌تر یا کوچک‌تر شدن شکل می‌توانید حرکت کنید.
از دستگیره سبز رنگ برای چرخش شکل استفاده می‌شود، می‌توانید با قرار گرفتن روی این دستگیره و حرکت به جهت مورد نظر زاویه شکل را تغییر دهید.
روی بعضی از این اشکال ترسیمی دستگیره‌های زرد رنگ نیز ظاهر می‌شود که از این دستگیره‌ها با توجه به مدل شکلتان برای تغییر ظاهر و فرم شکل استفاده می‌شود.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

بعد از ترسیم تصویر، سربرگ ابزار ترسیم (Drawing Tools) با نام Format به نوار ریبون اضافه می‌شود. از ابزارهای این سربرگ برای ویرایش شکل کشیده شده استفاده می‌شود. در ادامه با ابزار این سربرگ آشنا می شویم.
یه چیز مهم: بعد از ترسیم شکل هر زمانی سربرگ Format را مشاهده نمی‌کنید، بر روی شکل ترسیم شده کلیک کنید تا سربرگ Format ظاهر شود.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

آشنایی با سربرگ Format

گروه Insert Shape

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

این بخش دارای سه قسمت است. قسمت اول شامل گالری اشکال می‌باشد که شما در این گروه نیز این گالری را مشاهده می‌کنید و می‌توانید برای افزودن اشکال هندسی در PowerPoint از این گروه اقدام نمایید.

Edit Shape: با استفاده از گزینه Edit Shape می‌توان تغییراتی بر روی شکل درج شده اعمال کرد. در این قسمت شما دو گزینه مشاهده می‌کنید.

از گزینه Change Shape برای تغییر شکل انتخابی شما با شکل جدید استفاده می‌شود، برای اینکار کافیست روی فلش Change Shape کلیک کنید گالری اشکال نمایش داده می‌شود، شکل مورد نظر را انتخاب کنید تا جایگزین شکل قبلی شود.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

گزینه بعدی که در این قسمت مشاهده می‌کنید گزینه Edit Points می‌باشد. وقتی این گزینه انتخاب می‌شود دستگیره‌های مشکی روی شکلتان ظاهر می‌شود. می‌توانید با حرکت دادن دستگیره‌های مشکی ظاهر شکل را با سلیقه خودتان تغییر دهید. همانند تصاویر زیر که مشاهده می‌کنید ظاهر شکل ستاره تغییر کرده است.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

یه چیز جالب: با کلیک راست کردن روی شکل، منوی میانبر شکل نمایش داده می‌شود که می‌توانید از این قسمت نیز دستور Edit Point را انتخاب کنید.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

در این منوی میانبر که مشاهده کردید شما گزینه save as picture را مشاهده می کنید، با استفاده از این گزینه می توانید شکلتان را بعنوان عکس ذخیره کنید.

برای نوشتن متن روی شکلتان می توانید روی شکل کلیک راست کرده و گزینه edit text را انتخاب کنید شکل آماده تایپ می شود و می توانید متن خود را روی شکل تایپ کنید.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

 • Text Box: اگر بر روی این گزینه کلیک کنید، می‌توانید در هر بخشی از اسلاید یک کادر متنی را ترسم کنید و در آن کادر، متن مورد نظرتان را بنویسید.
 • Merg shapes : از این گذینه برای ترکیب دو شکل می توانید استفاده کنید. طراحی شکل های یکپارچه و اشکالی که در لیست shape نیستند، توسط این گزینه امکان پذیر است.

گروه Shape Style

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

با استفاده از گزینه‌های این بخش، می توانید تنظیمات گرافیکی دلخواه را روی شکلتان اعمال کنید. از گالری این قسمت می‌توانید یک سبک آماده را انتخاب، یا با استفاده از گزینه‌های این گروه خودتان سبک ظاهری شکلتان را تعریف کنید.

 • Shape Fill: برای تغییر پس‌زمینه شکل، روی این گزینه کلیک کنید و رنگ مورد نظر را انتخاب نمایید. در این قسمت علاوه بر رنگ، شما از عکس، شیب رنگ و تصاویر بافتی نیز می توانید برای پس زمینه شکل استفاده کنید.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

۱- برای اعمال عکس بعنوان پس‌زمینه روی Picture کلیک کنید کادری باز می‌شود از کادر باز شده روی گزینه Work Offline کلیک کنید تا کادر Insert Picture باز شود و از این کادر عکس مورد نظر را انتخاب کنید تا بعنوان پس‌زمینه شکلتان قرار گیرد.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

۲- برای اعمال شیب رنگ روی گزینه Gradient کلیک کنید از گالری باز شده می‌توانید شیب رنگ مورد نظر را انتخاب کنید اگر این شیب رنگ‌ ها را قبول ندارید، می‌توانید گزینه More Gradient را انتخاب کنید تا کادر Format Shape همانند تصویر زیر در سمت راست صفحه نمایش داده شود.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

۳- از کادر Format Shape گزینه Gradient Fill انتخاب، سپس از قسمت Gradient Stops شما تعیین می‌کنید شیب رنگ شما از چند رنگ تشکیل شود. همانطور که تصویر مشاهده می‌کنید بطور پیش‌فرض از چهار Stop تشکیل شده است که شما می‌توانید با کلیک روی Add Gradient Atops (+ سبز رنگ) به تعداد Stop‌ها اضافه کنید، یا با کلیک روی Remove Gradient Stops ( × قرمز رنگ ) از تعداد Stop ها کم کنید. بعد از تعیین تعداد Stop روی هر کدام از Stop‌ها کلیک کنید تا انتخاب شود، بعد از انتخاب کادر روبروی Colorرا باز کنید و رنگ مورد نظر را برای هر Stop جداگانه انتخاب کنید.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

۴- برای اعمال تصاویر بافتی بعنوان پس زمینه روی گزینه texture کلیک کنید از گالری باز شده تصویر بافتی مورد نظر را انتخاب کنید تا بعنوان پس زمینه شکلتان تنظیم شود.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

 • Shape Outline: برای رسم یک خط (قاب) دور شکل، از گزینه Shape Outline استفاده می‌شود. در صورتی که بخواهید خط دور شکل بی رنگ باشد گزینه ی No Outline را انتخاب کنید. اگر می خواهید به رنگ های بیشتری دسترسی داشته باشید، روی گزینه ی More Outline Color کلیک کنید. گزینه ی Eyedropper، معروف به قطره چکان را می بایست وقتی به کار ببرید که می خواهید از سایر رنگ های داخل صفحه در خط دور شکل استفاده کنید. همچنین می‌توان از گزینه‌های Weightو Dashes به ترتیب برای تنظیم پهنای خط ، و نوع خط ترسیمی(مثلاً به صورت نقطه چین، خط چین و…) استفاده کرد.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

 • Shape Effects: با استفاده از گزینه های این قسمت می توانید به شکلتان جلوه ویژه اعمال کنید.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

گروه WordArt Styles

با استفاده از ابزار این گروه شما می توانید متن های روی اشکالتان را به متن هنری تبدیل کنید.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

میتوانید از گالری سبک‌های آماده استفاده کنید و با انتخاب word art مورد نظر متن‌تان را به متن هنری تبدیل کنید، یا اینکه با استفاده از دستورات این گروه خودتان سبک متن هنری‌تان را تعریف کنید.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

 • Text Fill: برای تغییر رنگ پس زمینه عکس استفاده می شود. در قسمت Shape fill توضیح دادیم، به همان صورت می‌توانید برای متن هنری تان نیز پس زمینه تنظیم کنید.
 • Text Outline: میتوانید برای خط دور متن رنگ ، ضخامت و نوع خط را تعیین کرد. در قسمت Shape outline توضیح دادیم، به همان صورت می‌توانید برای متن هنری‌تان نیز پس‌زمینه تنظیم کنید.
 • Text Effects: میتوانید از گزینه های نمایش داده شده افکت مناسب را انتخاب نمایید و به متن‌تان اعمال کنید.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

گروه Arrange

در این قسمت شما می‌توانید موقعیت شکل را در اسلاید تنظیم کنید.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

 • Bring forward: با استفاده از این گزینه وقتی شما بیش از یک شکل در اسلاید داشته باشید، با انتخاب شکل مورد نظر و سپس انتخاب این گزینه شکل شما بر روی شکل‌های دیگر قرار می‌گیرد.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

 • Send Backward: با استفاده از این گزینه می‌توانید شکل انتخابی را زیر شکل‌های دیگر قرار دهید.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

 • Selection Pane: با استفاده از این گزینه می‌توانید به اشیاء داخل اسلاید راحت‌تر دسترسی داشته باشید. جانگهدار عنوان یا محتوا، شکل ، متن درج شده، تصویر و هر چیزی که در اسلاید وجود دارد در سمت راست صفحه لیست می‌شود و با کلیک بر روی هر کدام از آنها، شی مورد نظرانتخاب می‌شود.
  در این قسمت گزینه‌هایی را مشاهده می‌کنید، به طور پیش‌فرض تمام اشیا در اسلاید نمایش داده می‌شود، اگر بخواهید همه اشیا را مخفی کنید Hide All را انتخاب کنید. اگر شما در این کادر اشیا را می‌بینید ولی اشیا هیچ کدام روی اسلاید نمایش داده نمی‌شوند، اشیای شما مخفی می‌باشد با کلیک روی Show All می‌توانید همه اشیا را نمایش دهید. اگر می‌خواهید فقط چند شی را مخفی کنید، روی علامت چشم روبروی اسم اشیا کلیک کنید تا ان شی مخفی شود و علامت چشم تبدیل به علامت خط تیره می‌شود. برای مشاهده مجدد آن شی روی اسلاید، روی علامت خط تیره کلیک کنید تا دوباره به علامت چشم تبدیل شود و شی مورد نظر بر روی اسلاید شما نمایش داده شود.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

 • Align: با استفاده از گزینه Align می‌توان تصویر را به سمت راست، چپ، وسط، بالا، پایین و مرکزصفحه منتقل کرد.
  Group: شما می‌توانید اشکال گوناگون را با یکدیگر گروه‌بندی کرده و با آن‌ها همانند یک شی برخورد کنید. برای این کار، ابتدا کلید Ctrl صفحه کلید را فشار دهید، همه اشکال را انتخاب کنید و روی Group کلیک کنید. وقتی شما اشکال را گروه‌بندی می‌کنید گزینه Group تبدیل به Ungroup می‌شود که با انتخاب آن از حالت گروه‌بندی خارج می‌شوید.

افزودن اشکال هندسی در پاورپینت

 • Rotate: برای چرخاندن شکل می‌توانید از این دستور استفاده کنید. می توان شکل را به صورت ۹۰ درجه به سمت چپ و راست چرخاند و یا آن را بصورت عمودی و افقی قرینه کرد.

 

آموزش افزودن اشکال هندسی در PowerPoint همینجا به پایان می رسد، اما برای شما تازه اول کار است. این آموزش را به خوبی تمرین کنید تا کاملا به این ویژگی ها مسلط شوید. به کمک امکانات مختلف طراحی در پاورپینت می توانید پروژه های جذاب و گرافیکی زیادی تولید کنید و مخاطب خود را شگفت زده نمایید؛ پس همین حالا شروع کنید. تیم پشتیبانی آتیوا همواره در کنار شماست و می توانید مشکلات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

مبحث اشکال هندسی و ویرایش آن ها یکی از مهمترین امکانات پاورپینت است. اگر تجربه ای در زمینه استفاده از این ویژگی ها دارید لطفا در بخش نظرات با ما و سایر کاربران آتیوا در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *