09214286013 ~ 09214284773
0

آشنایی با زبانه Animation در PowerPoint

Animation در PowerPoint

به منظور جذاب‌تر شدن ارائه‌تان می‌توانید از Animation در PowerPoint استفاده نمایید. Animation (متحرک‌سازی) در PowerPoint می‌تواند شامل محتویات اسلاید، جانگهدارهای متن، اشیایی نظیر تصویر، شکل و … که درون یک اسلاید قرار دارند باشد و همچنین می‌توان متن را به صورت متحرک در یک اسلاید نمایش داد. با متحرک‌سازی اشیای داخل اسلاید می‌توانید نظر بیننده را به موضوع و اسلایدی که در حال ارائه هستید جلب نمایید.

درج Animation در PowerPoint

برای درج Animation در PowerPoint ابتدا جانگهدار را انتخاب سپس از سربرگ Animations وارد گروه Animation شوید. و انیمیشن مورد نظر را از گالری انتخاب نمایید.

Animation در PowerPoint

برای مشاهده کل Animation ها در PowerPoint روی فلش روبه پایین (More) سمت راست گالری کلیک نمایید تا گالری باز شود و کل انیمیشن‌ها نمایش داده شود. همانطور که مشاهده می‌کنید انیمیشن‌های موجود در گالری به چهار دسته زیر تقسیم می شوند:

Animation در PowerPoint
برای مشاهده لیست کامل هر دسته روی گزینه more آن دسته کلیک نمایید.

Entrance (ورود): این نوع انیمیشن از نوع ورودی می باشد، یعنی تعیین می‌کند جانگهدار مورد نظر چگونه وارد اسلاید شوند. یعنی چطور در دید بیننده ظاهر شود.

آشنایی با زبانه Animation در PowerPoint
Emphasis (تأکید): این نوع انیمیشن از نوع تأکیدی می‌باشد،یعنی زمانی که می‌خواهید
روی جانگهداری تأکید کنید برای جلب توجه بیشتربینندگان می‌توانید از انیمشین‌های این دسته استفاده نمایید.

آشنایی با زبانه Animation در PowerPoint
Exit (خروج): این نوع انیمیشن از نوع خروجی می‌باشد،یعنی تعیین می‌کند جانگهدار مورد نظر چگونه از اسلاید خارج شوند یعنی از دید بیننده محو شود.

آشنایی با زبانه Animation در PowerPoint
Motion Paths (مسیر حرکت): این نوع انیمیشن از نوع حرکتی می‌باشد،شما تعیین می‌کنید جانگهدارتان در داخل اسلاید به کدام جهت حرکت کند.

آشنایی با زبانه Animation در PowerPoint
بعد از انتخاب Animation مورد نظر در PowerPoint ، بر روی جانگهدار اعمال شده و متحرک می‌شوند. بعد از اعمال شما یک عدد کنار جانگهدارتان مشاهده می‌کنید، که نمایانگر شی شما دارای انیمیشن می‌باشد.
آشنایی با زبانه Animation در PowerPoint
و همچنین اگر به لیست اسلایدها نیز مشاهده نمایید کنار اسلایدی که انیمیشن دارد علامت ستاره نمایش داده می‌شود.

آشنایی با زبانه Animation در PowerPoint

با انتخاب بعضی از افکت ها از داخل گالری مشاهده می‌کنید گزینه Effect Option کنار گالری فعال شده و شما می‌توانید از طریق این گزینه و باز کردن این دستور نوع حرکت انیمیشنتان را تغییر دهید.

آشنایی با زبانه Animation در PowerPoint

مشاهده پیش‌نمایش Animation در PowerPoint

زمانی که شما انیمیشنی را به اشیای داخل اسلاید اعمال می‌نمایید، بعد از انتخاب انیمیشن به طور خودکار شما پیش‌نمایش حرکت انیمیشن را مشاهده خواهید کرد. اگر می‎خواهید هر زمانی پیش‌نمایش انیمیشنتان را مشاهده کنید از روش‌های زیر می‌توانید استفاده نمایید:
برای مشاهده پیش‌نمایش انیمیشن از سربرگ Animations گروه Preview گزینه Preview را انتخاب نمایید.

مشاهده پیش‌نمایش Animation در PowerPoint

روش دیگر برای مشاهده پیش‌نمایش، روی علامت ستاره کنار اسلاید در لیست اسلاید‌ها کلیک نمایید، پیش‌نمایش انیمیشن را مشاهده خواهید کرد.

مشاهده پیش‌نمایش Animation در PowerPoint

آشنایی با گروه Advanced Animation

آشنایی با زبانه Animation

اضافه کردن چند انیمیشن به یک شی (Add Animation)

اگر با استفاده از افکت‌های موجود در گروه Animationکه در گالری Animationقرار دارد، برای یک شیء افکتی را انتخاب کنید، افکت قبلی آن شکل حذف می‌شود و افکت انتخاب شده، جایگزین افکت قبلی خواهد شد. برای اینکه به یک شی بیش از یک افکت اعمال کنید باید از سربرگ Animations گروه Advance Animation گزینه Add Animation را انتخاب کنید، کادر لیست انیمیشن‌ها باز می‌شود، شما می‌توانید انیمیشن مورد نظر را انتخاب تا انیمیشن جدید کنار انیمیشن قبلی به آن شی اعمال شود و مشاهده می‌کنید که به تعداد انیمیشن شماره کنار شی قرار می گیرد و نحوه اجرای انمیشین‌ها به ترتیب می‌باشد که البته در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

آشنایی با زبانه Animation

کپی کردن انیمیشن‌ها با Animation Painter

بعضی اوقات ممکن است بخواهید افکت‌های مشابهی رو به بیش از یک شی اعمال کنید. می‌توانید اینکار را با کپی کردن افکت‌ها از یک شی به یک شی دیگر با دستور Animation Painter انجام بدهید.
برای کپی کردن افکت شی مورد نظر ابتدا شی را انتخاب سپس از سربرگ Animations گروه Advanced Animation دستور Animation Painter را انتخاب کنید

آشنایی با زبانه Animation
مشاهده می‌کنید اشاره‌گر تبدیل به قلم‌مو می‌شود سپس می‌توانید با اشاره‌گر ماوس روی اشیای مورد نظر کلیک نمایید.

آشنایی با زبانه Animation

در نتیجه تمام افکت‌ها به اشیایی که رویشان کلیک کردید اعمال می‌شود.

آشنایی با زبانه Animation

دستور Trigger

به کمک دستور Triggerمی‌توانید تنظیم کنید که با کلیک روی شی خاصی افکت‌های شی انتخابی اجرا شوند. افکتی را که به شی مورد نظر اعمال کرده‌اید را انتخاب، سپس از سربرگ Animation بخش Advanced Animation روی Triggerکلیک کنید. سپس روی On Click Of کلیک و از زیر مجموعه On Click Of نام شی که با کلیک بر روی آن، افکت شی مورد نظر اجرا شود را انتخاب نمایید. به حالت Slide Show بروید و روی شی انتخاب شده از on click of کلیک کنید، می‌بینید که انیمیشن شی مورد نظر اجرا می‌شود.
یه چیز مهم: تمام اشیا اسم داشته و شما در این قسمت لیست اسامی اشیا را مشاهده می نمایید.

آشنایی با زبانه Animation

آشنایی با دستور Animation Pane

با انتخاب این دستور کادر Animation Pane نمایش داده می‌شود، همانند تصویر زیر در این کادر شما لیست انیمیشن‌های اسلاید انتخابی را مشاهده می‌نمایید. ترتیب اجرا به همین ترتیبی که شما افکت‌ها را در این کادر مشاهده می‌کنید می‌باشد. در ادامه آموزش بطور کامل با این کادر آشنا می شوید.

معرفی کادر Animation Pane

در ادامه هر کدام از قسمت‌های مختلف کادر توضیح داده می‌شود.

آشنایی با زبانه Animation

۱- فلش روبه بالا و پایین که در قسمت بالای کادر سمت راست مشاهده می‌کنید برای جابجایی افکت در لیست و تغییر ترتیب اجرای افکت استفاده می‌شود.

آشنایی با زبانه Animation

۲- در قسمت بالای این کادر گزینه‌ای قرار دارد که اگر یک انیمیشن به شی اعمال کرده باشید، Play From را مشاهده می‌کنید و اگر چندین انیمیشن به شی اعمال کرده باشید،گزینه Play All نمایش داده می شود . از این دستور برای اجرای انیمیشن استفاده می‌شود.

آشنایی با زبانه Animation

۳- در جلوی هر انیمیشن یک کادرمستطیل رنگی قرار دارد که به آن Timeline یا خط زمانی اجرای انیمیشن گفته می‌شود و اگر ماوس را روی آن قرار دهید نشانگر ماوس به شکل یک فلش دو جهته تبدیل می‌شود، که می‌توانید خط زمان را جابجا کنید و با جابجایی این خط زمانی بطور دستی می‌توانید سرعت اجرای انیمیشن و همینطور مدت زمان تأخیر را تغییر دهید. البته تغییرات اعمال شده را می توانید در گروه Timing روبروی دستورات Delay و Duration مشاهده نمایید.

آشنایی با زبانه Animation

یک فلش کوچک جلوی مستطیل رنگی هر انیمیشن قرار دارد. روی فلش کوچک کلیک کنید. کادری همانند تصویر زیر باز می‌شود.

آشنایی با زبانه Animation

 • گزینه Start On Click : این دستور تعیین می‌کنید، این انیمیشن با کلیک ماوس اجرا شود.
 • گزینه: Start With Previous با این گزینه تعیین می‌کنید که اگر چند انیمیشن برای شی انتخاب کردید این انیمیشن همزمان با انیمیشن قبلی یا همزمان با نمایش اسلاید اجرا شود.
 • گزینه Start After Previous : وقتی بیش از یک انیمیشن روی یک شی اعمال کرده‌اید، با این دستور می‌توانید تعیین کنید انیمیشن انتخابی بعد از انیمیشن قبلی اجرا شود.
 • گزینه Effect Option: با کلیک روی Effect Option پنجره مربوط به تنظیمات هر انیمیشن باز می‌شود. در ادامه آموزش با کادر تنظیمات افکت آشنا می‌شویم.
 • گزینه Timing: با کلیک روی Timing سربرگ Timing پنجره تنظیمات افکت باز می‌شود که برای تنظیم زمان‌بندی انیمیشن از این قسمت استفاده می‌شود.
 • گزینه Show Advanced Timeline: اگر Timeline قابل مشاهده نیست، از این گزینه برای مشاهده کادر Timeline استفاده می‌شود. در صورتی که Timeline مشاهده می‌کنید این گزینه تبدیل به Hide Advanced Timeline شده و می‌توانید تعیین کنید که خط زمانی شما مخفی شود.
 • گزینه Remove : از این دستور برای حذف انیمیشن انتخابی استفاده می‌شود.

زمانی که شما دستورEffect Option یا Timing را انتخاب می نمایید پنجره تنظیمات آن افکت باز می‌شود که دارای سه سربرگ Effect، Timing و Text Animation می‌باشد. در ادامه با این سه سربرگ آشنا می‌شویم:

+سربرگ Effect

آشنایی با زبانه Animation

• بعضی افکتها دارای گزینه‌های بیشتری برای اعمال تنظیمات دقیق‌تر می‌باشند. این گزینه‌ها بسته به انیمیشن شما متفاوت می‌باشند. ما در این قسمت گزینه‌های متداول‌تر را توضیح می‌دهیم.
دستور Sound: با استفاده از کادر روبروی این دستور می‌توانید برای افکتتان صدا انتخاب نمایید.تا همزمان با اجرای انیمیشن صدا نیز پخش شود.
دستور After Animation: با استفاده از این دستور می‌توانید تعیین کنید بعد از اجرای افکتتان چه اتفاقی رخ دهد. با توجه به انیمیشن انتخابی این گزینه فعال یا غیر فعال می‌باشد. شما می‌توانید یک رنگ انتخاب کنید بعد از اجرای افکت به شی تغییر رنگ دهد و یا سایر گزینه‌ها را انتخاب نمایید که در زیر توضیح می‌دهیم:

آشنایی با زبانه Animation

 • More Colors: اگر رنگ‌های پیشنهادی مدنظرتون نیست روی این گزینه کلیک کنید کادر رنگ باز شود. و از کادر باز شده رنگ مورد نظرتان را انتخاب نمایید.
 • Don’t Dim: هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد.
 • Hide After Animation: پس از اجرای انیمیشن، شی مخفی شود.
 • Hide On Next Mouse Click: پس از اجرای انیمیشن، با کلیک کردن ماوس شی مخفی شود.

دستور Animate Text نحوه اجرای انیمیشن متن را تعیین می‌کند.

آشنایی با زبانه Animation– All At Once : با انتخاب این گزینه افکت روی کل متن بصورت همزمان اعمال می‌شود.
– By Word: با انتخاب این گزینه افکت روی تک تک کلمات بطور جداگانه اعمال می‌شود.
– By Letter: با انتخاب این گزینه افکت روی تک تک حروف بطور جداگانه اعمال می‌شود.

• با انتخاب گزینه By Word گزینه Delay Between Word فعال می‌شود با استفاده از این گزینه می‌توانید تاخیر اجرای افکت بین کلمات را مشخص نمایید.
• با انتخاب گزینه By Letters گزینه Delay Between Letters فعال می‌شود با استفاده از این گزینه می‌توانید تاخیر اجرای افکت بین حروف را در کادر وارد نمایید.

+سربرگ Timing

در سربرگ Timing تنظیمات مربوط به اجرای انیمیشن و زمان‌بندی را انجام می‌دهید که اکثر این دستورات در گروه Timing سربرگ Animation وجود دارد.

Animation در PowerPoint

 • گزینه Start: در این قسمت شما نحوه شروع افکت را تعیین می‌نمایید که قبلا بطور کامل با این گزینه‌ها آشنا شده‌اید.
 • Delay: می‌توانید تعیین کنید که انیمیشن بعد از چند ثانیه تاخیر اجرا شود.
 • Duration: در این قسمت از بین پنج گزینه، سرعت زمانی اجرای انیمیشن را تعیین می‌نمایید.

Animation در PowerPoint

 • Repeat: تعداد دفعاتی که می‌خواهید این انیمیشن درSlide Show تکرار شود را انتخاب نمایید. با انتخاب گزینه until next click تا زمانی که کلیک بعدی انجام شود انیمیشن تکرار می شود. با انتخاب گزینه until end of slide تا زمانی که نمایش اسلاید خاتمه داده شود انیمیشن تکرار شود.

Animation در PowerPoint

 • Rewind When Done Playing: با انتخاب این گزینه بعد از پایان اجرای انیمیشن، شی به موقعیت اولیه خود بر می‌گردد.
 • Triggers: با این گزینه قبلا آشنا شده‌اید تعیین می‌کنید با کلیک روی کدام شی انیمیشن شی مورد نظر اجرا شود.

+سربرگ Text Animation

این سربرگ تخصصی برای جانگهدار متنی می‌باشد و افکت‌هایی که روی متن اعمال می‌شود در این قسمت قابل تنظیم است.

Animation در PowerPoint

 • Group Text: در این قسمت می‌توانید تعیین کنید که نحوه اجرای افکت شما روی جانگهدار متن، به صورت یک موضوع As One Object یا همه پاراگراف‌ها بصورت یکجا All Paragraph At Once و یا بصورت پاراگراف‌‌های سطح یک By 1st Level Paragraph باشد.
 • Automatically After: در این قسمت شما تعیین می‌کنید بعد از زمان تعیین شده در این کادر به طور اتوماتیک افکت اجرا شود.
 • Animate Attached Shapes: اگر شکلی به متن ضمیمه شده، شکل نیز همراه متن، افکت روی آن اجرا می‌شود.
 • In Reverse Order: با انتخاب این گزینه انیمیشن به صورت معکوس اجرا می‌شود.

آشنایی با گروه Timing

در این گروه می‌توانید نحوه شروع و مدت زمان اجرای انیمیشن را تنظیم نمایید.

Animation در PowerPoint

تنظیم گزینه شروع افکت (Start)

برای تنظیم نحوه شروع انیمیشن از سربرگ Animations گروه Timing کادر روبروی Start را باز کرده و گزینه مورد نظر را انتخاب نمایید.

Animation در PowerPoint

 • گزینه On Click: زمانی که با ماوس روی صفحه کلیک می‌نمایید انیمیشن اجرا می‌شود.
 • گزینه With Previous: همزمان با افکت قبلی شروع به اجرا می‌کند.
 • گزینه After Previous: وقتی که افکت قبلی به پایان میرسه بعد از آن افکت جدید اجرا می‌شود.

گزینه Duration

از این دستور برای تنظیم مدت زمان اجرای (سرعت اجرای) افکت استفاده می‌شود. برای تنظیم مدت زمان از سربرگ Animation گروه Timing در کادر روبروی Duration مدت زمان اجرا را وارد نمایید.

گزینه Delay

از این دستور برای تنظیم تاخیر استفاده می‌شود. یعنی بعد از چه مدت زمان افکت اجرا شود. هر زمانی نیاز دارید یک وقفه‌ای بوجود بیاید بعد از آن وقفه افکت اجرا شود از این گزینه استفاده نمایید. برای تنظیم مدت زمان از سربرگ Animation گروه Timing در کادر روبروی Delay مدت زمان اجرا را وارد نمایید.

دستورات Move Earlier & Move Later

از این دستورات برای مشخص کردن ترتیب افکت ها استفاده می‌شود اگر می‌خواهید ترتیب اجرای افکت را تغییر دهید از این دو دستور استفاده کنید تا ترتیب اجرا تغییر کرده و در نتیجه مشاهده می‌کنید شماره‌ها نیز تغییر می‌کند.

حذف انیمیشن

– برای حذف انیمیشن روی عدد کنار شی‌‌تان کلیک نمایید، سپس کلید Delete صفحه کلید را انتخاب نمایید تا انیمیشن حذف شود.
– انتخاب شی که انیمیشن به آن اختصاص دادید و سپس انتخاب گزینه None از گالری Animation در نتیجه افکت شما حذف می‌شود.
– با استفاده از گزینه Remove از کادر Animation Pane ‌نیز می‌توانید انیمیشنتان را حذف نمایید.

در این بخش از آموزش به خوبی یاد گرفتید که چگونه می توان انیمیشن های جذاب را به اشیاء داخل صفحه ( متن، عکس شکل و … ) اضافه کنید. انیمیشن ها باعث می شوند پروژه از حالت یکنواخت خارج شود و مخاطبینتان با مشاهده آن ها احساس خستگی نکنند. پس سعی کنید از انیمیشن های مناسب در هر صفحه استفاده کنید.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در این زمینه می توانید به راهنمای مایکروسافت مراجعه نموده و یا مشکل خود را با کارشناسان آتیوا در میان بگذارید.

انیمیشن، بودن یا نبودن!

به نظر شما استفاده از انیمیشن در پروزه ضروری است؟ آیا تا کنون تجربه ای در زمینه استفاده از انواع انیمیشن ها دارید ؟ لطفا نظرات ارزشمند خود را با ما و سایر کاربران آتیوا در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *