09214286013 ~ 09214284773
0

ایجاد Hyperlink در PowerPoint (ساخت، ویرایش و تبدیلات)

افزودن لینک و دستور در PowerPoint

با استفاده از این قابلیت در پاورپوینت می توانید از اشیاء موجود در سند خود از جمله کلمات، اشکال هندسی، تصاویر و … لینکی به یک فایل، یک صفحه ی اینترنتی و یا به اسلایدهای فایل ارائه خود ایجاد نمایید. در این آموزش قصد داریم روش انجام لینک گذاری و ایجاد انواع Hyperlink در PowerPoint آشنا شویم.

ایجاد Hyperlink در PowerPoint

برای ایجاد Hyperlink در PowerPoint کافیست متن، و یا اشیای مورد نظر خود را انتخاب، سپس از سربرگ Insert گروه Links دستور Hyperlink را انتخاب نمایید. و همینطور با کلیک راست کردن بر روی متن یا اشیای مورد نظر می توانید گزینه Hyperlink را انتخاب کنید.
افزودن لینک و دستور در PowerPoint
بعد از انتخاب این دستور کادر Insert Hyperlink همانند تصویر زیر باز می‌شود.

افزودن لینک و دستور در PowerPoint
در قسمت سمت چپ کادر Insert Hyperlink گزینه Link To وجود دارد، در این قسمت شما چهار گزینه مختلف برای ساخت Hyperlink مشاهده می‌کنید که در ادامه با این گزینه‌ها آشنا می شویم.
اگر شما متنی را برای لینک دادن انتخاب کردید در قسمت Text To Display متنتان را مشاهده می‌کنید.

گزینه Existing File Or Web Page

این گزینه برای لینک دادن به فایل‌های موجود در کامپیوترتان و صفحات وبی که در سیستمتان ذخیره شده می‌باشد.
همانطور که در تصویر مشاهده کردید این گزینه بطور پیش فرض انتخاب شده است. با انتخاب این گزینه سه دستور در مقابل آن نمایش داده می‌شود.

افزودن لینک و دستور در PowerPoint

از Current Folder برای انتخاب فایل از پوشه جاری که در کادر سفید مقابل باز شده است استفاده می‌شود. اگر فایل را لیست مشاهده نکردید، گزینه Browse For File (جستجوی فایل) را انتخاب کنید. در پنجره‌ی باز شده می‌توانید از طریق لیست کشویی در پایین سمت راست، نوع فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید. بهتر است از این لیست گزینه‌ی All Files را انتخاب کنید تا همه‌ی فایل‌ها را قابل نمایش باشد، سپسس فایلتان را انتخاب نمایید.
آدرس فایل در کادر آدرس قرار می‌گیرد، همچنین اگر مسیر فایل را بطور کامل می‌دانید، می‌توانید آدرس را بطور کامل بصورت دستی در کادر Address وارد نمایید.
گزینه های Browsed Page و Recent File به ترتیب، برای لینک دادن به صفحه‌هایی که در سیستم جستجو شده و لینک دادن به فایل‌هایی که اخیراً باز و استفاده شده است. با انتخاب هر کدام لیست صفحات و فایل‌های مورد نظر را در کادر سفید مقابل مشاهده می‌کنید و قبال انتخاب است.
افزودن لینک و دستور در PowerPoint

گزینه Place In This Document

شما می‌توانید با استفاده از گزینه‌ی Place In This Document از سمت چپ پنجره‌، به یک اسلاید خاص لینک دهید. با انتخاب این گزینه، لیست اسلایدهای فایل فعلی شما ظاهر می‌شود. حالا روی گزینه مورد نظر طبق تصویر زیر کلیک نمایید. البته با توجه به محتویات و جانگهدارهای فایل ارائه‌تان این گزینه ها تغییر می‌کند.

افزودن لینک و دستور در PowerPoint

گزینه Create New Document

از این گزینه برای لینک به فایل ارائه جدید می‌باشد. با انتخاب این گزینه، در کادر New Of New Document نام فایل ارائه جدیدتان را تایپ نمایید. از گزینه Change برای مشخص کردن مسیر ذخیره فایل ارائه استفاده کنید. قسمت پایین این کادر دو گزینه برای ویرایش فایل جدید وجود دارد. با انتخاب گزینه Edit The New Document Later ویرایش فایل ارائه جدید به بعد از استفاده از لینک موکول می‌شود. گزینه Edit The New Document Later وقتی انتخاب می‌شود همین که شما گزینه Ok را انتخاب کردید و لینک را ساختید فایل جدید باز می‌شود و آماده ویرایش، می‌توانید تغییرات را اعمال کنید و سپس فایل جدید را ببندید.
افزودن لینک و دستور در PowerPoint

گزینه E-Mail Address

در پنجره Insert Hyperlink روی گزینه E-Mail Address در گوشه پایین سمت چپ پنجره کلیک کنید. در سمت راست در قسمت Email Address، آدرس ایمیل گیرنده نامه خود را وارد نمایید در قسمت Subject موضوع نامه را وارد نمایید. اگر اخیراً به آدرس ایمیلی لینک داده و نامه ارسال کردید می‌توانید از کادر Recently Used … آدرس ایملین را انتخاب نمایید، بعد از Ok کردن نرم افزار Outlook باز می‌شود، وارد صندوق پستی خود می شوید، مشاهده می کنید ایمیل آدرس و موضوع در قسمت مربوطه قرار گرفته و نامه آماده ارسال است می‌توانید دیگر اطلاعات نامه را تکمیل کرده و نامه‌تان را ارسال نمایید.

افزودن لینک و دستور در PowerPoint

گزینه Remove Link

برای حذف یک لینک، روی آن کلیک راست و روی گزینه Remove Link کلیک کنید. و یا لینک مورد نظر انتخاب سپس از سربرگ insert گروه links گزینه hyperlink را انتخاب تا کادر Edit Hyperlink باز شده سپس گزینه Remove Link را انتخاب نمایید.

دکمه عملیاتی (action buttons)

افزودن لینک و دستور در PowerPoint

دکمه عملیاتی یا Action Button به دکمه یا تصویری گفته می‌شود که وقتی روی آن کلیک می‌کنیم، عملیات خاصی اجرا می‌شود. مثلا می‌توانیم به اسلاید خاصی برویم، یا یک فایل یا برنامه را اجرا کنیم. همچنین می‌توانیم از آن برای پخش صدا استفاده کنیم.

درج دکمه عملیاتی Action Buttons

ما دو روش برای درج دکمه‌های عملیاتی در اسلایدهایمان داریم. اولین روش استفاده از دکمه‌های آماده نرم افزار می‌باشد. برای درج این دکمه‌های عملیاتی ابتدا وارد سربرگ Insert گروه Illustration شده سپس گزینه Shape را انتخاب نمایید قسمت انتهایی کادر Shape لیست دکمه‌های عملیاتی (Action Buttons)را مشاهده می‌کنید، که شامل عملیاتی نظیر رفتن به اسلاید بعدی ،قبلی، اولین، آخرین اسلاید، باز شدن سند و…با توجه به نیازتان می‌توانید دکمه مورد نظر را انتخاب کنید، سپس کادر محاوره‌ای Action Settings باز می‌شود، در صورت نیاز تنظیمات مورد نظر را انجام دهید.

افزودن لینک و دستور در PowerPoint

تنظیمات پنجره Action Settings

پنجره Action Settings شامل دو سربرگ Mouse Click و Mouse Over می‌باشد شما در این دو سربرگ نحوه عملیات دکمه‌های عملیاتی را تعریف و تعیین می‌کنید.

افزودن لینک و دستور در PowerPoint

 • Mouse Click: در این سربرگ هرگونه تنظیمات را انجام دهید، دکمه عملیاتی شما با کلیک کردن ماوس عملیات را اجرا می‌کند.
 • Mouse Over: وقتی تنظیمات دکمه عملیاتی در این سربرگ انجام شود، با حرکت موس و قرار گرفتن اشاره‌گر روی دکمه، عملیات اجرا می‌شود.

یه چیز جالب: دستورات این دو سربرگ هیچ فرقی با هم ندارند فقط نحوه اجرا با هم متفاوت است.

در قسمت Action On Click گزینه Hyperlink To را انتخاب کنید. سپس بر روی فلش کشویی آن کلیک کنید و از منوی ظاهر شده، گزینه مدنظر را انتخاب کنید.

افزودن لینک و دستور در PowerPoint

گزینه های Hyperlink To:

 • Next Slide: رفتن به اسلاید بعدی
 • Previous Slide: رفتن به اسلاید قبلی
 • First Slide: رفتن به اسلاید اول
 • Last Slide: رفتن به اسلاید آخر
 • Last Slide Viewed: رفتن به آخرین اسلاید مشاهده شده
 • End Show: خروج از حالت نمایش
 • Custom Show: به یک Show سفارشی که از قبل تعریف شده لینک داده می شود. با انتخاب این گزینه کادر Custom Show باز شده شما اگر از قبل Custom Show ساخته باشید لیست نام Custom Show ها را مشاهده می کنید و می توانید انتخاب نمایید.
 • Slide: به شماره اسلاید انتخابی لینک می دهید، با انتخاب این گزینه کادر محاوره ای Hyperlink To Slide باز می شود در این کادر لیست اسلایدهایتان را مشاهده می کنید اسلاید مورد نظر برای لینک دادن را انتخاب کنید.
 • URL: برای لینک دادن به یک آدرس سایت، وقتی این گزینه انتخاب می شود کادر محاوره ای Hyperlink to URL باز می شود باید آدرس وب سایت مورد نظر را در کادر URL وارد نمایید.
 • Other Powerpoint Presentation: برای ارتباط دادن به دیگر فایلهای ارائه‌ی Powerpoint استفاده می شود.
 • Other File: با انتخاب این گزینه شما می توانید به فایل های دیگر نیز لینک دهید، از کادر باز شده فایل مدنظرتان را انتخاب نمایید.

گزینه Run Program: با انتخاب این گزینه شما می توانید با دستور Browse نرم افزار مورد نظر را انتخاب کنید تا با کلیک کردن روی دکمه عملیاتی برنامه فراخوانی شود.

گزینهRun Macro: برای اجرای یک ماکروی خاص این گزینه را انتخاب کنید، ماکرو (Macro) یک سری دستورات و عملیات ضبط و ثبت شده‌ روی فای ارئه تان است که با کلیک کردن فراخوانی می‌شود.

گزینهObject Action: برای اجرای یک Object این گزینه را انتخاب کنید.

Play Sound: با تیک زدن این گزینه دکمه شما هنگام اجرای عملیات یه صدایی را پخش می نماید. از لیست کنار آن صدای مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

Highlight Click: با انتخاب این گزینه بعد از کلیک روی دکمه، دکمه مورد نظر هایلایت می‌شود.

تبدیل اشکال ترسیمی یا اشیاء به دکمه عملیاتی

برای تبدیل یک شکل یا اشیای درج شده روی اسلاید به دکمه عملیاتی مراحل زیر را انجام دهید:
ابتدا شکل هندسی مورد نظر را ترسیم نمایید و یا شی مورد نظر را درج و انتخاب سپس از سربرگ Insert گروه Links گزینه Action را انتخاب، تا کادر محاوره‌ای Action Settings باز شود، به طور پیش فرض در قسمت Action On Click گزینه None انتخاب است. شما می‌توانید با انتخاب گزینه Hyperlink To یا بقیه گزینه‌ها عملیات مورد نظرتان را به شی تان اعمال کنید.
همانند تصویر زیر، ما سه دکمه عملیاتی تعریف کردیم. ابتدا اشکال را ترسیم متن مورد نظر را روی شکل تایپ کرده، سپس با دستور action در سربرگ insert همانند توضیحات بالا این اشکال را به دکمه‌ی عملیاتی تبدیل کردیم.

افزودن لینک و دستور در PowerPoint

قابلیت دستور دادن به اشیاء داخل صفحه و لینک ها می تواند پروژه شما را از حالت اسلایدی خارج کنید و کمی حرفه ای تر به نظر برسید. به کمک این امکانات می توانید در ابتدای پروژه خود فهرستی طراحی کنید تا کاربر بتواند به راحتی بین صفحات پروژه جابجا شود. سعی کنید از این قابلیت در تمام اسلاید های خود اسفاده کنید و همیهش برای بازگشت به صفحه فهرست دکمه ای جداگانه در نظر بگیرید تا کاربر در هر صفحه ای که هست بتواند به صفحه نخست بازگردد.

در صورتی که در هر مرحله از استفاده از این دستورات به مشکلی برخوردید تیم پشتیبانی آنلاین آتیوا همواره برای کمک به شما عزیزان آماده است. همچنین می توانید با مراجعه به راهنمای مایکروسافت، از راهنمایی های گسترده ی شرکت سازنده پاورپوینت نیز بهره مند شوید.

اگر در ایجاد Hyperlink در PowerPoint تجربه ای دارید و یا به تازگی شروع به آموختن این مبحث کرده اید، پیشنهاد میکنیم نظرات ارزشمند خود را با سایر کاربران آتیوا در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *