09214286013 ~ 09214284773
0

آشنایی با کلیدهای صفحه کلید و درج علائم

آشنایی با کلیدهای صفحه کلید

تایپ کردن مانند هر کار دیگری اصول و قواعد خاص خود را دارد. صرف استفاده از نرم افزار Word باعث نمیشود بتوانید به یک تایپیست خوب تبدیل شوید و باید اصول آن را بیاموزید. در این مقاله قصد داریم اصول اولیه مورد نیاز برای تایپ کردن و همینطور آشنایی با کلیدهای صفحه کلید را برای شما عزیزان بیان کنیم. پس با ما همراه باشید.

نکات کار با صفحه کلید هنگام تایپ

بعد از اینکه یاد گرفتید سندتان را ایجاد کنید می‌توانید متن دلخواهتان را در سند تایپ کنید. اینجا است که آشنایی با کلیدهای صفحه کلید خود را نمایان می کند. در ابتدا شما باید مشخص کنید با چه زبانی می‌خواهید تایپ انجام دهید. همانطور که می‌دانید با توجه به زبان انتخابی مکان، مکان‌نما را باید مشخص کنید که از سمت چپ یا راست شروع به تایپ کنید.

 • تغییر زبان: برای تغییر زبان می‌توان از کلید ترکیبی Alt + Shift صفحه کلید استفاده کنید ویا از طریق دکمه نوار زبان می‌توانید روی علامت اختصاری زبان کلید کرده و از لیست باز شده زبان مورد نظر را انتخاب نمایید.کار با صفحه کلید
  یه نکته جالب: این را مدنظر داشته باشید که Alt +Shift سمت چپ یا راست صفحه کلید فرقی ندارند و با فشردن هر یک از این کلیدها باهم زبان صفحه کلید عوض می‌شود.
  یه نکته مهم: اگر نوار زبان را در نوار وظیفه یا دستکتاپ مشاهده نمی‌کنید برای چک کردن زبانتان می‌توانید به سمت چپ نوار وضعیت توجه کرده و بررسی کنید زبان تایپی شما چیست.
 • جابجایی مکان‌نما: طبق اصول نوشتن در تایپ، زبان‌های فارسی و عربی از سمت راست صفحه و زبان لاتین از سمت چپ صفحه باید شروع شود. برای جابجایی مکان‌نما اگر می‌خواهید از سمت راست شروع کنید کلید ترکیبی Ctrl + Shift سمت راست صفحه کلید را فشار دهید، همچنین اگر می‌خواهید از سمت چپ صفحه شروع به تایپ کنید کلید ترکیبی Ctrl + Shift سمت چپ صفحه کلید را فشار دهید.کلیدهای ترکیبی صفحه کلید
  یه نکته ی مهم: مد نظر داشته باشید که با توجه به مدل صفحه کلیدتان ممکن است جای کلیدها تغییر کند هدف از قرار دادن این عکس‌ها برای هر کلید آشنایی با ظاهر کلیدها می‌باشد.

آشنایی با کلیدهای صفحه کلید

کلیدهای صفحه کلید

کلید Space Bar: برای ایجاد فاصله بین حروف و کلمات از کلید Blank یا Space Bar باید استفاده کنید.
کلید Enter: برای رفتن به خط بعد و یا ایجاد پاراگراف جدید از کلیدهای Enter صفحه‌کلید استفاده کنید.
حذف کردن (کلیدهای Delete , Back Space): در تایپ کردن متن برای حذف حروف به جایگاه مکان‌نما توجه نمایید اگر می‌خواهید حروف بعد از مکان‌نما را حذف نمایید از کلید Delete استفاده کنید و برای حذف حروف قبل از مکان‌نما از کلید Back Space استفاده کنید. برای حذف کلمات و جملات با انتخاب کردن متن مورد نظر می‌توانید از هر یک از کلیدهای Delete و) Back Space← (استفاده کنید.
کلیدtab: در تایپ کردن برای ایجاد هرفاصله خالی بین حروف و کلمات یکبار Space Bar فشرده می‌شود ولی اگر شما می‌خواهید یک فاصله معین یا پرش مکان‌نما به سمت جلو داشته باشید می‌توانید از کلید Tab صفحه‌کلید استفاده کنید.
کلید Caps Lock: حروف لاتین به دو صورت حروف بزرگ و کوچک می باشد. اگر می خواهید حروف بزرگ تایپ کنید باید کلید Caps Lock صفحه کلید را فشار دهید تا روشن شود و همچنین برای تایپ حروف کوچک باید با فشردن مجدد Caps Lock صفحه کلید را خاموش کنید.
کلید Insert: با زدن کلید Insert حرفی که تایپ می شود، جایگزین حرف بعد از مکان‌نما خواهد شد.
کلید Esc: فشردن این کلید باعث خارج شدن از این حالت و برگشت به حالت قبل می‌شود. همانند حالت نمایش Read Mode با فشردن این کلید به حالت نمایش Print Layout برمی‌گردید.
کلیدPrint Screen: برای عکس گرفتن از صفحه نمایش، از این کلید استفاده می‌شود. بعد از فشردن این کلید از محتویات صفحه نمایش عکس گرفته شده و در حافظه موقت سیستم قرار می‌گیرد، در ادامه با استفاده از دستور Paste می‌توانید در هرجای سند بچسبانید و قرار دهید.
کلید های جهتی صفحه کلید:

 • کلیدUp(بالا): از این کلید برای انتقال مکان‌نما به خط بالا(قبل) استفاده می‌شود.
 • کلید Down(پایین): این کلید برای انتقال مکان‌نما به خط پایین (بعد) قابل استفاده است.
 • کلید Left(چپ): این کلید برای انتقال مکان‌نما به سمت چپ کاربرد دارد.
 • کلید Right(راست): از این کلید برای جابجایی مکان‌نما به سمت راست استفاده می‌شود.

کلید Home: از این کلید برای جابجایی مکان‌نما به اول سطرجاری(خط جاری) استفاده می‌شود.
کلید End: از کلید End جهت انتقال مکان‌نما به انتهای سطرجاری استفاده می‌شود.
کلید Page Up: با فشردن این کلید مکان‌نما به سمت صفحه بالا (صفحه قبل) جابجا می‌شود.
کلید Page Down: از این کلید برای انتقال مکان‌نما به سمت صفحه بعد یا پایین استفاده می‌شود.

یه نکته مهم: این را مد نظر داشته باشید که با فشردن کلید‌های Page Up , Page Down شاید شما دقیقا یک صفحه جابجا نشوید با توجه به تنظیمات صفحه کلید ممکن است با یکبار یا چند بار فشردن این کلیدها بین صفحات جابجا شوید.

ایجاد نیم فاصله: در اصول تایپ باید نیم فاصله را بین کلمات دو قسمتی رعایت کنید (به عنوان مثال اگر کلمه (می شود) به این شکل تایپ شود نادرست است و این کلمه در شمارش کلمات به عنوان دو کلمه‌ی (می و شود) حساب می‌شود. شیوه درست تایپ کردن کلمه می‌شود به این صورت می‌باشد). برای رعایت نیم فاصله از کلید ترکیبی Ctrl+Shift+2 استفاده کنید.
کلیدهای علائم: در صفحه کلید شما روی بعضی از کلیدها علائم نیز درج شده است، برای نمونه علامت @ در صفحه کلید به همراه عدد ۲ قرار گرفته است، اگر می‌خواهید علائم و یا حروف پایین این نوع کلیدها را تایپ کنید فقط با فشردن آن کلید امکان‌پذیر است، ولی اگر می‌خواهید علائم و یا حروف بالا را تایپ کنید باید از کلید Shift صفحه کلید استفاده کنید به این شکل که کلید Shift را نگه دارید و در کنارش کلید مورد نظر را فشار دهید تا کاراکتر مورد نظر تایپ شود.
یه چیز جالب: بعضی از کلید‌ها نظیر کلید( حرف ک) سه کاراکتر روی آن قرار دارد (کاراکترهای ک و : و 😉 طبق توضیحات برای تایپ کردن کاراکترهای پایین کلید (ک و 😉 فقط کافیست زبان را عوض کنیم و کلید (ک) را فشار دهیم تا بتوانیم این دو کاراکتر را تایپ کنیم ولی برای تایپ کاراکتر (:) باید کلید ترکیبی (ک+Shift) را انتخاب کنید.
پس اگر دو کاراکتر در قسمت بالای کلید قرار گرفته باشد، زبان را عوض کنید سپس کلید Shift را به همراه کلید مورد نظر فشار دهید تا هردو کاراکتر با توجه به زبان انتخابی درج شود.

آشنایی با جابجایی و حرکت در متون با کمک کلیدهای صفحه کلید

اگر مکان‌نما در داخل و یا انتهای پاراگراف قرار دارد، با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl + مکان‌نما به ابتدای پاراگراف جاری منتقل می‌شود و اگر مکان‌نما در ابتدای پاراگراف جاری قرار داشته باشد با استفاده از این کلید ترکیبی، مکان‌نما به ابتدای پاراگراف قبلی منتقل می‌شود.

 • مکان‌نما در هر قسمت از پاراگراف قرار داشته باشد، با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl + مکان‌نما به ابتدای پاراگراف بعدی منتقل می‌شود.
 • با انتخاب کلید ترکیبی Ctrl+ مکان‌نما به ابتدای کلمه قبل منتقل می‌شود.
 • با انتخاب کلید ترکیبی Ctrl+← مکان‌نما به ابتدای کلمه بعدی منتقل می‌شود.
 • با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl +Home مکان‌نما به ابتدای سند جاری منتقل می‌شود.
 • با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl +End مکان‌نما به انتهای سند جاری منتقل می‌شود.

درج علائم ویژه (Symbol)

آشنایی با نشانه ها

در هنگام تایپ به برخی از کاراکترها(نمادها) نیاز دارید که در روی صفحه کلید نمی‌باشد. برای دسترسی به این نمادها به صورت زیر عمل نمایید.
روش اول: در ریبون Insert و در گروه Symbol روی مثلث روبه پایین گزینه Symbol را انتخاب نمایید. لیستی از نمادها را مشاهده می‌کنید اگر نماد مورد نظر در این لیست موجود نمی‌باشد می‌توانید گزینه More Symbols را انتخاب نمایید. پنجره نمادهای ویژه به صورت زیر مشاهده می‌کنید. در پنجره Symbol سربرگ Symbols انواع نمادهای مختلف قابل مشاهده است. در قسمت Font می‌توان نوع فونت مورد نظر را انتخاب کرده تا نمادهای آن فونت را در پنجره مشاهده کنید.

آشنایی با درج علائم

• برای درج هر نماد کافیست از کادر، نماد مورد نظر را انتخاب کرده سپس گزینه Insert را از قسمت پایین کادر انتخاب نمایید.
روش دوم: درج هر نماد در صفحه استفاده از کدهای نمادهاست، هر یک از نمادها یک کدی به خود اختصاص داده‌اند که شما در قسمت Character Codes مشاهده می‌کنید. کافیست کد مورد نظر را در قسمتی از صفحه‌تان که می‌خواهید آن نماد درج شود، تایپ کنید سپس کلید ترکیبی Ctrl+X را فشار دهید، مشاهده می‌کنید که آن نماد در صفحه‌تان درج می‌شود.
روش سوم: می‌توانید برای نمادهای پرکاربرد، کلیدترکیبی تعریف کنید. ، ابتدا نماد مورد نظر را از پنجره انتخاب، سپس گزینه Shortcut Key را انتخاب کنید، پنجره Customize Keyboard باز می‎شود و درپنجره باز شده در کادر روبروی Press New Shortcut Key کلید ترکیبی میانبر خود را فشار دهید تا در این کادر وارد شود، در ادامه روی دکمه‌ی Assign کلیک نمایید تا کلید میانبر نماد مورد نظرتان ثبت شود.
کلیدمیانبری که شما تعریف کردید در کادر Current Keys قابل مشاهده است. شما می‌توانید برای هر نماد بیش از یک کلید میانبر تعریف کنید. برای حذف کلیدمیانبر از کادر Current Keys کلیدمیانبر را انتخاب، سپس گزینه Remove را انتخاب نمایید.
از این پس هنگام تایپ با فشردن کلید میانبر نماد مورد نظر درج می‌شود.

کلیدهای میانبر صفحه کلید

مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد نکات پرکاربردی بود که می تواند برای آشنایی با کلیدهای صفحه کلید به شما کمک کنند و انجام این کار لذت بخش را برای شما آسان کند. سعی کنید به این نکات مسلط شوید و اگر سوالی برایتان پیش آمد می توانید با مشاوران آنلاین آتیوا در میان بگذارید.

نظر شما در ابن باره چیست ؟

شما برای آشنایی با کلیدهای صفحه کلید چه نظری دارید ؟ آیا از روش خاصی برای تایپ کردن استفاده میکنید ؟ لطفا تجربیات ارزشمند خود را با ما و سایر کاربران آتیوا در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *