09214286013 ~ 09214284773
0

نماهای ارائه پروژه در PowerPoint (بصورت جامع و تصویری)

آشنایی با نماهای ارائه پروژه

در این پست قصد داریم تا با نماهای ارائه پروژه در PowerPoint بصورت جامع و کاربردی، بیشتر آشنا شویم، پس در ادامه با آتیوا همراه باشید.

مشاهده نماهای ارائه پروژه در PowerPoint

در نرم‌افزار پاورپوینت روش‌های مختلفی برای نمایش فایل‌های ارائه وجود دارد که هر کدام خصوصیات ویژه خود را داراست و کاربر با توجه به موقعیت و نیازکاری خود می تواند از یکی از روش‌ها که هدف او را بهتر برآورده می‌کند استفاده کند.

برای نمایش این نماها یکی از دو روش زیر پیشنهاد می‌شود:

 • پنل view و گروه presentation views

 آشنایی با نماهای ارائه پروژه

 • در پنجره اصلی نرم‌افزار و با استفاده از آیکن‌های نمای ارائه که در قسمت سمت راست نوار وضعیت قرار دارند. این گزینه ها همان گزینه های زبانه view هستند که برای دسترسی سریع تر در این بخش قرار گرفته اند.

 آشنایی با نماهای ارائه پروژه

اکنون به بررسی دقیق تر این گزینه ها می پردازیم.

گزینه ی Normal:

این روش نمایش، روش پیش‌فرض نمایش است، در حقیقت در بدو ورود به برنامه این نما قابل مشاهده می‌باشد. نمای نرمال از سه قسمت اصلی صفحه طراحی اسلاید، پنل لیست اسلایدها و یادداشت تشکیل شده است. خصوصیات نمای Normal این است که در آن می‌‌توان اقدام به طراحی، حذف و اضافه نمودن محتوای اسلاید و همچنین حذف و اضافه نمودن خود اسلایدها نمود، این گزینه در حقیقت نمای اصلی برای طراحی پروژه می‌باشد.

 آشنایی با نماهای ارائه پروژه

نکته: اگر در نمای نرمال قسمت یادداشت (note) را مشاهده نمی‌کنید به یکی از دو شیوه زیر می‌توانید این قسمت را فعال کنید:
– روی گزینه notes در قسمت راست نوار وضعیت کلیک کنید تا قسمت یادداشت صفحه فعال شود.

 آشنایی با نماهای ارائه پروژه
– از منوی view گروه show روی گزینه notes کلیک کنید.

 آشنایی با نماهای ارائه پروژه

یه چیز جالب:  در این نما شما می‌توانید با قرار گرفتن روی مرز بین نواحی همانند تصویر بالا که با فلش قرمز مشخص شده است قرار بگیرید و با تبدیل شدن اشاره گر ماوس به فلش دو جهته سایز قسمت‌های مختلف را با توجه به نیازتان بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کنید.

گزینه ی Outline view :

برای مشاهده این نما باید از طریق منوی view این نما را انتخاب کنید. در ناحیه outline که در شکل زیر مشاهده می‌کنید به راحتی می‌توانید عمل ویرایش، حذف و تغییر تریب متن را انجام دهید. این مسئله زمانی اهمیت دارد که بخواهید از انیمیشن ها در ورود اشیاء داخل صفحه استفاده کنید و ترتیب .رد آن ها برای شما اهمیت دارد.

 آشنایی با نماهای ارائه پروژه

گزینه ی Slide sorter:

با یکی از دو روش گفته شده می‌توانید وارد این نما شوید، نمایی که در آن اسلایدها را به اندازه کوچک می‌توان یک جا مشاهده نمود، در این نما امکان طراحی اسلاید وجود ندارد، ولی در آن می‌توانید براحتی اسلایدها را حذف، اضافه و یا با روش drag & drop اسلایدها را جابجا کنید و برای تک‌تک اسلایدها زمان نمایش و … را مشخص کنید. آشنایی با نماهای ارائه پروژه

گزینه ی Note page:

این نما را فقط با روش سربرگ view می‌توانید انتخاب کنید، در این نما طراح اسلاید، یادداشتی را برای یادآوری یا توضیحات بیشتر خود می‌نویسد. که البته این توضیحات نوشته شده در نمایش نهایی slide show ظاهر نمی‌شود و فقط برای خود طراح و کسی که می‌خواهد از نمای طراحی و یادداشت فایل استفاده کند قابل مشاهده است. مطالب یادداشت شده در این نما در قسمت پایین نمای Normal نیز قابل مشاهده است که می‌توان یادداشت را ویرایش، حذف و یا اضافه کرد.

آشنایی با نماهای ارائه پروژه

گزینه ی Reading view:

این نما فقط برای خواندن و پیش‌نمایش فایل ارائه می‌باشد با این تفاوت که همانند slide show نیاز نیست در حالت تمام صفحه باشید، در واقع اسلایدها درون یک پنجره نمایش داده می شوند. با انتخاب این گزینه تمام سربرگ‌ها، نوار‌ها و ابزار‌ها مخفی می‌شوند و شما می‌توانید به خواندن سند بپردازید. دراین نما همانند تصویر زیر ابزارهایی در قسمت پایین سمت راست نوار وضعیت نظیر ابزارهای نمای ارائه ، منو و جابجایی بین اسلایدها را مشاهده می‌کنید.

 

آشنایی با نماهای ارائه پروژه

 

گزینه ی Slide show:

بعد از اتمام طراحی پروزه باید بتوان آن را به نمایش گذاشت. برای به نمایش گذاشتن اسلایدها می‌توانید نمای slide show را از نوار وضعیت انتخاب کنید یا از صفحه کلید f5 را انتخاب کنید. در این نما امکان ویرایش، حذف و اضافه کردن وجود ندارد و فقط برای نمایش می‌باشد. برای خارج شدن از این حالت نمایش و برگشت به حالت نمایش طراحی می‌توانید کلید esc صفحه کلید را انتخاب کنید یا تو حالت نمایش بر روی صفحه کلیک راست کنید و گزینه end show را انتخاب کنید.

آشنایی با سایر ابزارهای سربرگ view

گزینه ی View direction:

برای انتخاب این دستور شما می‌توانید از قسمت منوی view گروه direction گزینه view direction را انتخاب کنید. با استفاده از این دستور جهت نمایش صفحه عوض می‌شود. می‌توانید جهت نمایش را چپ به راست یا برعکس راست به چپ تغییر دهید پیش فرض نمایش صفحه در برنامه پاورپوینت چپ به راست است.
یه چیز جالب:  منظور از جهت نمایش جابجایی لیست اسلاید به سمت چپ یا راست صفحه می‌باشد، به هیچ عنوان جای منوها و نوارها تغییر نمی‌کند.

ابزار بزرگنمایی zoom

توسط ویژگی zoom در پاورپوینت می‌توان ابعاد نمایش محتویات صفحۀ نمایش را بزرگ یا کوچک نمود. برای بزرگنمایی از یکی از دو شیوه زیر می توانید استفاده کنید:

 1. از طریق گروه zoom در سربرگ view آشنایی با نماهای ارائه پروژهبا کلیک بر روی ابزار zoom level (درصد) که درگوشه سمت راست نوار وضعیت نرم‌افزار مشاهده می‌کنید، یا از طریق کلیک کردن بر روی گزینه zoom (علامت ذره‌بین) در گروه zoom سربرگ view، پنجره zoom بر روی صفحه ظاهر می‌شود که می‌توانید با استفاده از درصدهای قرارداده شده در پنجره میزان بزرگنمایی مورد نظر خود را تعیین کرده و یا در کادر روبروی percent درصد دلخواه را وارد کنید و در نهایت گزینه ok را انتخاب نمایید.
  اندازه بزرگنمایی پیش‌فرض صفحه شما در کادر percent نوشته شده است انتخاب درصد بیشتر از این عدد موجب عمل بزرگنمایی یا zoom in و انتخاب عدد کوچکتر از اندازه پیش فرض موجب عمل کوچک‌نمایی یا zoom out می‌شود.آشنایی با نماهای ارائه پروژهدر صورتی که بخواهید از حالت بزرگنمایی خارج شده و به اندازه پیش فرض صفحه برگردید می‌توانید از دو شیوه زیر استفاده کنید:

  • از ابزارfit to window از گروه zoom سربرگ view
  • انتخاب آیکن Fit Slide To Current Window (علامت فلش چهار جهته) در سمت راست نوار وضعیت.

   

 2. از طریق ابزار zoom در سمت راست نوار وضعیت

آشنایی با نماهای ارائه پروژه

ابزار دیگری که برای بزرگنمایی صفحه می‌توانید استفاده کنید، ابزار نوار لغزنده zoom در گوشه پایین سمت راست نوار وضعیت نرم‌افزار می‌باشد. این ابزار شامل یک دکمه لغزان و دو علامت مثبت و منفی است که می‌توانید با حرکت دادن دکمه به سمت علامت مثبت موجب بزرگنمایی و یا با حرکت دکمه به سمت علامت منفی موجب کوچک‌نمایی صفحه شوید و همچنین کلیک کردن بر روی علامت مثبت و منفی باعث بزرگنمایی و کوچک‌نمایی می‌شود.

تا اینجا به خوبی با نماهای ارائه پروژه در PowerPoint آشنا شدید. برای شروع به طراحی پروژه، نمای Normal را انتخاب کنید تا در مرحله بعد، آموزش ایجاد و ویرایش متن، مراحل یادگرفتن نرم افزار را ادامه دهیم.

 

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در زمینه نماهای ارائه پروژه در PowerPoint می توانید به راهنمای مایکروسافت مراجعه نموده و یا مشکلات و سوالات خود را در بخش نظرات مطرح نمایید تا در اسرع وقت توسط کارشناسان آتیوا به آنها پاسخ داده شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *