09214286013 ~ 09214284773
0

ابزارهای کاربردی سربرگ Review ( غلط گیری املایی و گرامری )

ابزارهای کاربردی سربرگ Review

ابزارهای کاربردی سربرگ Review ، در مواقعی به کار می روند که شما پروژه ی خود ر ابه اتمام رسانده باشید و بخواهید آن را بازبینی نمایید ( غلط های املایی ، نگارشی و … ) را بر طرف کنید. ما در این پست قصد داریم تا شما عزیزان را با مهمترین ابزارهای موجودر در این زبانه آشنا کنیم. پس با ما همراه باشیدد.

غلط‌گیری املایی و گرامری Spelling & Grammar

در نرم افزار Word می‌توانید سند را از نظر ایرادات املایی بررسی و اصلاح نمایید. نرم افزار Wordبه صورت اتوماتیک سند شما را از لحاظ املایی و گرامری، باهم خطایابی می‌کند و نیازی نیست که به صورت جدا بررسی شود و خطاها را با نشانه‌هایی مانند خطوط موج‌دار و رنگی نشان می‌دهد.

 • خط قرمز: نشانگر غلط املایی است.
 • خط سبز: نشانگر غلط‌گرامری است.
 • خط آبی: این خطا زمانی رخ می‌دهد که کلمه درست می‌باشد اما با توجه به جمله و مکان قرارگیری آن در جمله املای آن درست نبوده و از نظر نرم‌افزار غلط گرفته می‌شود.

غلط‌گیری املایی به صورت خودکار

در صورتی که غلط‌یاب خودکار در برنامه فعال شده باشد، در هنگام تایپ و ویرایش متن به صورت خودکار شروع به بررسی و یافتن غلط‌های املایی می‌کند. در Word دیکشنری حاوی ده‌ها هزار واژه وجود دارد که غلط‌یاب، واژه‌های موجود در متن را با واژه‌های موجود در دیکشنری مقایسه کرده و در صورتی که واژه در دیکشنری نباشد، زیر آن خط موج‌دار قرمز رنگی کشیده می‌شود.
در ادامه با نحوه فعال کردن غلط‌یاب اتوماتیک در برنامه و همچنین نحوه‌ی اصلاح غلط و استفاده از آن آشنا می‌شوید.
فعال کردن غلط‌یاب در برنامه‌ی Word
– روی منوی File کلید کرده و سپس گزینه Option را انتخاب نمایید.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review
– پنجره Word Option باز می‌شود.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review

در قسمت Proofing از این پنجره، تیک گزینه‌ی Check Spelling As You Type را بزنید. همچنین اگر می‌خواهید خطایابی گرامری در سند شما باشد، تیک گزینه Mark Grammar Errors As You Type را بزنید. سپس گزینه Ok را انتخاب نمایید.
بعد از تنظیم غلط‌گیری اتوماتیک می‌توانید از غلط‌گیر اتوماتیک برای خطایابی استفاده کنید:
اگر در متن کلمه‌ای بود که زیر آن خطوط موج‌دار قرمز ظاهر شد، روی آن راست کلیک کنید. منویی ظاهر می‌شود. از منو، پیشنهاد درست آن کلمه را انتخاب کرده، کلمه درست انتخاب شده جایگزین کلمه غلط می‌شود.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review
اگر در سند شما کلمه یا متنی بود که خطوط موج‌دار سبز زیر آن نمایش داده شد، روی آن کلیک راست کنید، منویی ظاهر می‌شود، عبارت درست را از میان گزینه‌های پیشنهادی انتخاب کنید گزینه انتخاب شده در سند شما جایگزین متن غلط گرفته شده می‌شود.
شما می‌توانید از منوی ظاهر شده گزینهAll Ignoreرا برای رد کردن خطا و از گزینه Add To Dictionary برای اضافه کردن کلمه به دیکشنری استفاده کنید.

غلط‌گیری املایی به صورت دستی با دستور Spelling And Grammar

از جمله مهمترین ابزارهای کاربردی سربرگ Review، قالبیت غلط گیری دستی آن است. برای دسترسی به این گزینه، از طریق سربرگ Review گروه Proofing گزینه Spelling & Grammar را انتخاب کنید.
ابزارهای کاربردی سربرگ Review
یا کلید F7 را فشار دهید با انتخاب این دستور کل متن بررسی شده در صورت داشتن غلط املایی یا گرامری پنل Spelling سمت راست صفحه همانند تصویر زیر باز می‌شود.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review

در صورتی که هیچگونه غلط املایی یا گرامری را در متن‌تان پیدا نکنید کادر پیغام متن بررسی شده و هیچ غلطی در متن وجود ندارد برای شما همانند تصویر زیر باز می‌شود.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review

ابزارهای کاربردی سربرگ Review ( گزینه های پنل Spelling )

 • Ignore Once: با انتخاب این گزینه، از این واژه به عنوان غلط املایی صرف‌نظر شده و نادیده گرفته می‌شود.
 • Ignore All: با انتخاب این گزینه، از این واژه به عنوان غلط املایی در کل متن نادیده گرفته می‌شود.
 • Add: اگر متنی که نرم‌افزار غلط گرفته از نظر شما صحیح می‌باشد، شما می‌توانید با انتخاب گزینه Add To Dictionary متن غلط گرفته شده را به عنوان واژه صحیح به دیکشنری کلمات Word اضافه کرده تا از این به بعد به هیچ عنوان در هیچ جای سند این کلمه غلط گرفته نشود.
 • Change: با انتخاب گزینه ی Change، واژه ی صحیح انتخاب شده از میان واژه‌های پیشنهادی در کادر Suggestions تغییر می‌یابد.
 • Change All: با انتخاب این گزینه، کلمه در کل متن به کلمه‌ی صحیح انتخاب شده در کادر Suggestions تغییر می‌یابد.
  شما برحسب نیازتان هر یک از گزینه‌ها را می‌توانید انتخاب کنید، بعد از انتخاب گزینه مورد نظر، غلط املایی بعدی نمایش داده می‌شود.

تغییر زبان غلط یاب املایی

برای غلط‌‌یاب املایی نیاز است، زبان غلط‌یاب را به زبان متن تغییر دهید. برای تغییر زبان به صورت زیر اقدام کنید.
– از سربرگ Review گروه Language دستور Language را باز کنید.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review– سپس گزینه Set Proofing Language را انتخاب نمایید.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review
– پنجره Language ظاهر می شود.
ابزارهای کاربردی سربرگ Review
– در این پنجره می توانید زبان مورد نظر را انتخاب نمایید.
– در نهایت گزینه Ok را انتخاب نمایید تا تغییرات اعمال شود.
– شیوه دیگر تغییر زبان برای غلط‌یاب املایی از طریق پنل Spelling می‌باشد. قسمت پایین این پنل کشویی وجود دارد که می‌توانید زبانتان را تغییر دهید.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review

ابزارهای کاربردی سربرگ Review ( یادداشت نویسی Comment )

زمانی که شما مقاله ، جزوه، کتاب و … تایپ می‌نمایید بعضی مواقع نیاز است برای توضیحات بیشتر و یا یادآوری کنار مطلب خود یادداشتی را اضافه کنید.
برای درج یادداشت بصورت زیر اقدام نمایید:
– ابتدا متنی که می‌خواهید برایش یادداشت تایپ نمایید را انتخاب کنید.
– سپس از سربرگ Review گروه Comment گزینه New Comment را انتخاب کنید.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review
– متن مورد نظر به رنگ صورتی تغییر کرده و با یک خط در حاشیه به یک بالون صورتی قابل تایپ متصل می‌شود. می‌توانید یادداشت خود را در آن قسمت تایپ نمایید.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review
– در صورتی که کلمه یا متنی انتخاب نشود به جای آن خط تیره کشیده شده و امکان درج یادداشت فراهم خواهد شد.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review
– همچنین با قرار گرفتن نشانگر ماوس روی Comment نام کاربر، ساعت و تاریخ یادداشت نیز نشان داده می‌شود. این کامنت‌ها در چاپ هم نمایش داده می‌شود.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review
– برای حذف یادداشت ابتدا یادداشت مورد نظر را انتخاب کرده سپس می توانید از سربرگ Review گروه Comment دستور Delete را باز کرده و از لیست باز شده گزینه Delete را انتخاب نمایید. و اگر می خواهید همه یادداشت ها را حذف نمایید گزینه Delete All Comments In Document را انتخاب نمایید.
ابزارهای کاربردی سربرگ Review
– برای جابجایی بین کامنت ها می توانید از دستور Previous گروه Comments برای رفتن به یادداشت قبلی و از دستور Next گروه Comments برای رفتن به یادداشت بعدی استفاده نمایید.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review
– شما در گروه Comments دستور دیگری بنام Show Comments را مشاهده می‌کنید در صورتی کامنت‌های شما بطور پیش‌فرض نمایش داده نشده باشد از این دستور برای نمایش یادداشت‌ها می‌توانید استفاده نمایید.

شمارش کلمات Word Count

در بعضی مواقع برای مدیریت کار تایپ خود نیاز دارید بدانید چه تعداد کلمه، کاراکتر، خط و … تایپ کرده‌اید.
برای اینکار می‌توانید از سربرگ Review گروه Proofing گزینه Word Count را انتخاب نمایید.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review
با انتخاب این گزینه همانند تصویر زیر شما کادر Word Count را مشاهده می‌کنید در این کادر به ترتیب تعداد صفحات(Pages)، کلمات(Words)، کاراکترها(Characters)، پاراگراف(Paragraph) و خطوط (Lines) را مشاهده می‌نمایید.
در قسمت پایین این کادر گزینه Include Textboxes, Footnotes & Endnote را مشاهده می‌کنید این گزینه بطور پیش‌فرض انتخاب شده است، با انتخاب این گزینه محتویات کادرهای متنی، پی‌نوشت‌های آخر سند و پاورقی نیز تو شمارش محسوب می‌شوند.

ابزارهای کاربردی سربرگ Review

مطالبی که در بالا به آن ها اشاره شد ، ابزارهای کاربردی سربرگ Review بودند که برای هر تایپیست و نویسنده ای می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. سعی کنید از این قابلیت ها پس از اتمام پروژه خود استفاده کنید تا بهترین خروجی را از فایل ورد خود بگیرید. در صورتی که برای استفاده از این قابلیت ها به مشکلی برخورد کردید ، تیم مشاوران آنلاین آتیوا برای کمک به شما عزیزان همواره آماده هستند. شما عزیزان می توانید با کلیک روی لینک زیر به تمام آموزش های نرم افزار word موجود در سایت آتیوا دسترسی داشته بشاید.

آموزش کامل نرم افزار word

ابزارهای کاربردی سربرگ Review

در صورتی که شما نیز از ابزارهای موجود در این زبانه استفاده کرده اید، لطفا نظرات خود را در رابطه با کاربرد آن ها ، برای ما وسایر مخاطبین آتیوا بیان کنید.

دیدگاه کاربران
 • Roland 3 آگوست 2020

  خیلی خیلی پست ارزنده ای نوشتید.

  مرسی از شما

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *