0
09214286013 ~ 09214284773

گروه Text سربرگ Insert در PowerPoint (ایجاد، ویرایش و تنظیمات)

گروه Text سربرگ Insert

گروه Text سربرگ Insert در PowerPoint ، جهت افزودن اطلاعاتی همچون متن، پاورقی، شماره صفحه ، تاریخ و زمان به اسلاید است. استفاده از این ویژگی ها در گذشته تنها در نرم افزار Word امکان پذیر بود اما با آپدیت شدن پاورپینت به نسخه های جدید اکنون کاربران می توانند به راحتی از این قابلیت ها استفاده کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این گزینه ها آشنا شویم.

گروه Text سربرگ Insert

درج Textbox توسط گروه Text سربرگ Insert در PowerPoint

در نرم افزار PowerPoint می‌توانید متن‌های خود را علاوه بر Placeholder (جانگهدار متنی اسلایدها) در جعبه متنها وارد نمایید.
جعبه متن‌ها را می‌توانید در هر قسمت اسلاید بطور ثابت و بدون محدودیت قرار دهید.

گروه Text سربرگ Insert

برای افزودن جعبه متن (Textbox) از سربرگ Insert گروه Textروی گزینه Textbox کلیک کنید. بعد از کلیک بر روی این دستور علامت اشاره‌گر ماوس تغییر کرده شما با درگ کردن ماوس در هر قسمت از اسلاید می‌توانید بصورت زیر، جعبه متنی‌تان را درج کنید.

گروه Text سربرگ Insert
با کلیک کردن بر روی textbox می‌توانید متنتان را در جعبه متن تایپ کنید. هنگامی که جعبه متن درج می‌شود ابزار drawing tools در نوار ریبون فعال می‌شود از سربرگ format برای قالب‌بندی جعبه متنی‌تان استفاده کنید.
شما با سربرگ format قبلا در آموزش ترسیم اشکال آشنا شده‌اید. در اینجا نیز جعبه متن همانند یک شکل ساده در نظر گرفته می‌شود و تمام تنظیمات اشکال را می‌توانید روی جعبه متنی‌تان اعمال کنید.

گروه Text سربرگ Insert

تنظیمات پاصفحه و سرصفحه (header & footer)

نرم افزار ارائه مطلب قابلیت درج پاصفحه روی اسلایدها را در اختیارتان قرار داده، شما می‌توانید برای اسلایدها پاصفحه تنظیم کنید، ولی قابلیت درج سرصفحه در اسلاید وجود ندارد.
برای درج پاصفحه (footer)از سربرگ insert گروه text گزینه header & footer را انتخاب کنید.
گروه Text سربرگ Insert
کادر header & footer به صورت زیر باز می‌‌شود. در این کادر باز شده دو سربرگ slide و notes and handouts را مشاهده می‌کنید.

گروه Text سربرگ Insert
برای درج پاصفحه روی اسلاید در سربرگ پیش فرض slide قرار گیرید. در قسمت پایین کادر گزینه footer را مشاهده می‌کنید، برای تنظیم پاصفحه گزینهfooter را تیک بزنید، تا کادر سفید زیر آن فعال شود، بعد از فعال شدن کادر سفید، متن پاصفحه را در این کادر تایپ نمایید . برای اعمال پاصفحه به اسلاید شما در قسمت پایین کادر header & footer سه گزینه apply ، apply to all و cancel را مشاهده می‌‌کنید.

 • Cancel: اگر می‌خواهید تنظیمات را کنسل و لغو کنید این گزینه را انتخاب کنید تنظیمات اعمال نشده، و لغو می شود سپس کادر بسته می‌شود.
 • Apply: اگر می‌خواهید پاصفحه شما فقط به اسلاید انتخابی شما اعمال شود این گزینه را انتخاب کنید.
 • Apply to all: و در صورتی که می‌خواهید پاصفحه را به کل اسلایدهای ارائه اعمال کنید این گزینه انتخاب شود.

گروه Text سربرگ Insert

بر روی گزینه مورد نظر کلیک کنید تا پاصفحه بصورت زیر به اسلاید شما اعمال شود. بعد از تنظیم پاصفحه کادر جانگهدار آن درقسمت وسط و پایین اسلاید قرار می‌گیرد. شما می‌توانید روی جانگهدار پاصفحه کلیک و تنظیمات متنی مورد نیاز را با استفاده از ابزارfont سربرگhome انجام دهید.
برای تنظیم پاصفحه و سرصفحه در صفحات notes and handouts در کادر header &footer وارد این سربرگ شوید. همانطور که در آموزش قبلی با انواع نماهای ارائه مطلب آشنا شدید، ما در سربرگ view نمایی داریم به اسم note page که قبلا توضیح دادیم، این نما بصورت صفحه‌ای نمایش داده می‌شود، که شما می‌توانید در این نما هم سرصفحه و هم پاصفحه تنظیم نمایید.

گروه Text سربرگ Insert
اگر به تصویر بالا دقت نمایید، در قسمت سمت راست کادر header & footer، پیش نمایش را مشاهده می‌کنید. سرصفجه در سمت چپ بالا و پاصفحه در قسمت پایین سمت چپ note page قرار گرفته است. در این قسمت همانند سربرگ اسلاید، بعد از تیک زدن گزینه ها، پاصفحه و سرصفحه‌تان را در کادرهای مربوطه تایپ کنید و در ادامه با انتخاب گزینه apply to all تنظیمات را به کل صفحات note page اعمال کنید. در اینجا نیز می‌توانید جانگهدارهای سرصفحه و پاصفحه را بطور جداگانه انتخاب و تنظیمات قالب بندی متن را انجام دهید.

گروه Text سربرگ Insert

درج تاریخ و زمان date & time

برای درج تاریخ و زمان در اسلاید از سربرگ insert گروه text گزینه date and time را انتخاب نمایید. با انتخاب این دستور کادر header & footer فعال می‌شود.
اگر می‌خواهید تاریخ و زمان را به اسلایدهای خود اضافه کنید، سربرگ slide را انتخاب کنید. و برای تنظیم تاریخ و زمان در صفحات یادداشت، در سربرگ Notes and Handouts قرار گیرید.

گروه Text سربرگ Insert

گزینه date and time را تیک بزنید تا تنظیمات تاریخ و زمان فعال شود. شما دو گزینه برای تنظیمات بصورت زیر دارید:

 • Update automatically: با انتخاب این گزینه تاریخ نمایش داده شده به صورت اتوماتیک تغییر می‌کند و هر زمانی که فایل ارائه‌تان را باز کنید، تاریخ همان روز را نمایش می‌دهد. برای تنظیم این گزینه از منوی کشویی زیر آن می‌توانید قالب تاریخ را انتخاب و از قسمت language زبان نمایشی تاریختان را انتخاب کنید.
 • Fixed: این گزینه برای نمایش تاریخ ثابت استفاده می شود، در کادر سفید زیر آن تاریخی که مدنظرتان هست را بصورت دستی وارد کنید، هر زمانی که وارد فایل ارائه‌تان شوید، همین تاریخ در اسلایدتان نمایش داده خواهد شد.
  همانطور که در کادر مشاهده می‌کنید تاریخ و زمان در سمت چپ پایین اسلاید، و در صفحات note page قسمت بالا سمت راست صفحه قرار می‌گیرد.

درج شماره اسلایدslide number

برای درج شماره اسلاید از سربرگ insert گروه text گزینه slide number را انتخاب نمایید. با انتخاب این دستور کادر header & footer فعال می‌شود.
از این قسمت شما در هر دو سربرگ slide و notes and handouts می‌توانید گزینه slide number را تیک بزنید. در سربرگ slide با انتخاب دستورات apply وapply to all به ترتیب فقط به اسلاید انتخابی و تمام اسلایدها شماره اسلاید را اعمال می‌کنید و همینطور در سربرگ notes and handouts می‌توانید شماره اسلاید را به تمام اسلایدها اعمال نمایید. شماره اسلاید، در اسلایدها و صفحات یادداشت، قسمت سمت راست پایین قرار می‌گیرد.

گروه Text سربرگ Insert
نکته: شما در کادر header & footer دو سربرگ مشاهده کردید slide و notes & handouts ما در مورد تنظیمات روی اسلایدها و صفحات یادداشت پرداختیم، ولی اشاره ای به handout نکردیم. تمام تنظیماتی را که در سربرگ notes & handouts انجام می دهید به صفحات handout شما نیز همانند صفحات یادداشت اعمال می شود. چون ما هنوز با صفحات handout آشنا نشدیم در توضیحات به این گزینه اشاره نکردیم . صفحات handout صفحاتی هستند که شما در پرینت از آن استفاده می کنید، که در آنجا به طور مفصل تر با این صفحات آشنا می شویم.

آشنایی با ابزار WordArt

با استفاده از ابزار WordArtمی‌توانید متن‌هایتان را به متن هنری تبدیل کنید. این گزینه بیشتر برای حروف انگلیسی کاربرد دارد اگرچه بر روی حروف فارسی هم قابل استفاده است.
از سربرگ Insert گروه Text گزینه WordArt را کلیک، از کادر باز شده بر روی یکی از جلوه‌های متنی کلیک کنید.

گروه Text سربرگ Insert
جانگهدار متن هنری در اسلایدتان نمایش داده می شود در این جانگهدار متنتان را تایپ، سپس مشاهده می‌کنید متنتان تبدیل به یک متن هنری شده است. همزمان با فعال شدن جانگهدار word art در اسلاید ابزار drawing tools در نوار ریبون فعال شده و می‌توانید تنظیمات گرافیکی مورد نیازتان را از سربرگ format روی متن هنریتان اعمال کنید.

گروه Text سربرگ Insert

ابزار Object

ابزار object برای جاسازی یک صفحه از نرم‌افزار و همچنین فایل‌های از پیش ساخته شده توسط نرم افزارهای دیگر نظیر word، paint، photoshop و … به کار می‌رود.
از سربرگ insert گروه text گزینه object را انتخاب کنید.
گروه Text سربرگ Insertبا انتخاب این گزینه پنجره insert object نمایش داده می‌شود. همانظور که مشاهده می‌کنید این پنجره از چند قسمت تشکیل شده است.

 • Create new: برای ایجاد یک object جدید به کار می‌رود. با انتخاب این گزینه از کادر object type روبروی این گزینه می‌توانید object (نرم افزار) مورد نظر را انتخاب و به اسلایدتان اضافه نمایید. بعد از انتخاب object بعنوان مثال ما bitmap image را انتخاب کردیم، محیط نرم‌افزار paint باز می‌شود. نقاشی را ترسیم، نرم‌افزار را می‌بندیم، نقاشی بهمراه جانگهدار آن(نرم‌افزار انتخابی شما) روی اسلاید درج می‌شود.
  اگر می‌خواهید نقاشی را ویرایش کنید کافیست روی نقاشی در اسلاید، دابل کلیک کنید. نرم افزار paint باز شده و ویرایش را انجام دهید. اگر می‌خواهید بجای قرارگیری جانگهدار نرم‌افزار در اسلاید، آیکن آن نرم افزار قرار گیرد، روی گزینه display as icon کلیک کنید.
  گروه Text سربرگ Insert
 • Create from file: با انتخاب این گزینه می‌توانید یک فایل object که از قبل ساخته و در کامپیوترتان ذخیره شده است را به اسلایدتان اضافه کنید.
  در روبروی این دستور، قسمت file، کادر سفید رنگی وجود دارد که آدرس کامل فایلتان را به همراه نام و پسوند فایل بصورت دستی وارد کنید، و یا اینکه از دستور browse استفاده کنید و از پنجره باز شده فایل مورد نظر را پیدا کرده و گزینه open را انتخاب کنید.
  در ادامه روی گزینه ok کلیک نمایید تا icon فایل انتخابی روی اسلایدتان قرار گیرد. شما مثل تمام آیکن ها می‌توانید روی آن دابل کنید و فایلتان را باز مشاهده یا ویرایش نمایید و سپس فایلتان را ببندید.

گروه Text سربرگ Insert

با انجام تنظیمات این پنجره، آموزش مربوط  به گروه Text سربرگ Insert در PowerPoint پایان می پذیرد. اکنون به راحتی می توانید از قابلیت هایی همچون شماره صفحه، Header ،Footer ، متن های هنری و … آشنا شدید و می توانید ازآن ها برای کامل کردن اسلاید های خود استفاده کنید. در صورتی که در هر مرحله از استفاده از این ابزار به مشکل برخوردید، کافیست به راهنمای مایکروسافت مراجعه نموده و یا با تیم مشاوران آتیوا تماس بگیرید.

اگر تجربه ی خاصی در زمینه استفاده از این ابزارها در پروژه های خود دارید، لطفا در بخش نظرات، با کاربران آتیوا در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *