09214286013 ~ 09214284773
0

کار با transation در PowerPoint (آشنایی ، افزودن و تنظیمات مربوطه)

کار با transation در PowerPoint

در نمای slide show رفتن از یک اسلاید به اسلاید دیگر می‌تواند هم به صورت ساده و با محوسازی، یا به صورت نمایشی و با افکت‌های جذاب باشد. کار با transation در PowerPoint یکی از بهترین امکاناتی است که این نرم افزار، برای شما فراهم ساخته است تا به ارائه شما ظاهری زیباتر و حرفه‌ای بدهد.

کار با transation در PowerPoint

برای اضافه کردن transition (گذار) به اسلایدها، ابتدا اسلاید مورد نظر را از لیست اسلایدها انتخاب، سپس وارد سربرگ transition شوید، در گروه transition to this slide شما گالری گذارها را مشاهده می‌نمایید.
افزودن انیمیشن به صفحات (transation)
برای اینکه لیست کامل گذارها را مشاهده نمایید روی فلش رو به پایین (more) کنار گالری transition کلیک نمایید تا لیست کامل گذارها نمایش داده شود.
افزودن انیمیشن به صفحات (transation)
در لیست transitions روی هر یک از گذارها کلیک نمایید، به اسلایدتان اعمال شده و پیش نمایش گذار را همان لحظه مشاهده خواهید کرد.
همانطور که در لیست transitions مشاهده می‌کنید سه دسته‌بندی از این افکت‌ها وجود دارند که شامل گزینه‌های زیر می‌باشد:

Subtle: این دسته شامل‌transition های اصلی پاورپوینت می‌باشد، که برای ایجاد افکت‌های ساده بین اسلایدها استفاده می‌شد.

افزودن انیمیشن به صفحات (transation)

Exciting: این دسته شامل افکت‌های پیشرفته‌تر و پیچیده‌تری برای انتقال بین اسلایدها می‌باشد. تا ارائه را جذابتر از افکت‌های ساده نماید.

افزودن انیمیشن به صفحات (transation)

Dynamic content: از این افکت‌ها بیشتر برای اعمال افکت به محتویات داخل اسلاید استفاده می‌شود.

افزودن انیمیشن به صفحات (transation)

بعد از اعمال transition به اسلاید مورد نظر در صورتی که به لیست اسلایدها نگاه کنید، اسلایدی که انتقال روی آن اعمال شده است دارای علامت ستاره است و نشان می‌دهد که این اسلاید دارای انیمیشن است.

افزودن انیمیشن به صفحات (transation)

حذف transition

اسلایدی را که گذار برای آن تعیین نمودید را از لیست اسلایدها انتخاب، سپس از سربرگ transitions گروه transition to this slide وارد گالری شده و گزینه none را انتخاب نمایید. با انتخاب این گزینه گذار شما از روی اسلاید حذف می شود.

افزودن انیمیشن به صفحات (transation)

تنظیم و تغییر نوع حرکت transition

افزودن انیمیشن به صفحات (transation)

در کنار گالری transitions گزینه‌ای به اسم effect option وجود دارد. زمانیکه شما هر یک از گذار‌ها را از گالری transitions برای اعمال به اسلاید انتخاب می‌کنید، انواع جهت‌های انتقال آن نوع گذار در گزینه effect option قابل مشاهده خواهد بود. سپس می‌توانید جهت حرکت گذارتان را تغییر دهید.

افزودن انیمیشن به صفحات (transation)

پیش‌نمایش (preview)

برای تست گذار انتخابی برای اسلاید می‌توانید از پیش‌نمایش استفاده نمایید.

  • برای مشاهده پیش‌نمایش گذار وارد سربرگ transition شده از گروه preview گزینه preview را انتخاب نمایید.

افزودن انیمیشن به صفحات (transation)

  • روش دیگر مشاهده پیش‌نمایش گذارها استفاده از لیست اسلایدها می‌باشد. شما می‌توانید از لیست اسلایدها روی علامت ستاره کنار اسلاید قرار بگیرید tooltip (play animation) را مشاهده می‌نمایید با کلیک کردن روی علامت ستاره پیش‌نمایش گذارتان نمایش داده شود.

کار با transation در PowerPoint

تنظیم صدا برای transition

شما می‌توانید از دستور sound برای اضافه کردن آهنگ به transition استفاده نمایید که همزمان با اجرای افکت پخش شود. برای انتخاب این دستور از سربرگ transition گروه timing کادر روبروی دستور sound را باز کرده و صدای مورد نظر را انتخاب نمایید تا به گذارتان اعمال شود.

کار با transation در PowerPoint

در قسمت پایین کادر sound گزینه loop until next sound را مشاهده می‌نمایید اگر این گزینه انتخاب شود در زمان اجرای transition با توجه به تایم sound، صدا توی حلقه می‌افتد و تکرار می‌شود.

کار با transation در PowerPoint

تنظیم سرعت اجرای transition

دستور duration برای تعیین مدت زمان سرعت اجرای transition استفاده می‌شود. برای انتخاب این دستور از سربرگ transition گروه timing در کادر روبروی دستور duration میزان زمان مورد نظر را وارد نمایید، یا با استفاده از فلش‌های بالا و پایین این کادر مدت زمان را کم و زیاد نمایید.

کار با transation در PowerPoint

اعمال transition به تمام اسلایدها

زمانی که شما transition را از گالری انتخاب می‌نمایید، گذار فقط به اسلاید انتخابی اعمال می‌شود. اگر می‌خواهید گذار شما به تمام اسلایدها اعمال شود می‌توانید از دستور apply to all استفاده نمایید. برای انتخاب این دستور از سربرگ transition گروه timing گزینه apply to all را انتخاب نمایید.

کار با transation در PowerPoint

تنظیم نحوه نمایشtransition

با استفاده از تنظیمات advance slides می‌توانید نحوه جابجایی بین اسلایدها را تعیین نمایید. برای این کار از سربرگ transition واردگروه timing شوید. در این گروه شما دستور advance slides را مشاهده می‌کنید زیر این دستور دو گزینه وجود دارد که در ادامه با آن آشنا می شویم:

کار با transation در PowerPoint

  • گزینه On Mouse Click: با انتخاب این گزینه در نمای slide show فقط با کلیک کردن ماوس از یک اسلاید به اسلاید بعدی می‌روید. این گزینه بطور پیش‌فرض برای پاورپوینت تنظیم شده است.
  • گزینه After: با استفاده از این دستور می‌توانید تعیین نمایید که بعد از چه مدت زمانی بطور اتوماتیک از یک اسلاید به اسلاید بعدی منتقل شوید. روبروی دستور after در گروه timing کادری را مشاهده می‌نمایید، در این کادر می‌توانید مدت زمان مورد نیاز برای انتقال اتوماتیک به اسلاید بعد را وارد نمایید و همچنین با فلش های بالا و پایین روی کادر نیز می‌توان زمان را تعیین کرد.

یه چیز مهم:  دقت کنید که هر دستوری را از گروه timing انتخاب و تنظیم نمایید فقط به اسلاید انتخابی اعمال می‌شود. اگر می‌خواهید تنظیمات به تمام اسلایدها اعمال شود گزینه apply to all را انتخاب نمایید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به راهنمای مایکروسافت مراجعه نموده و یا در صورتی که در اجرای دستورات بالا به مشکل برخوردید تیم پشتیبانی آنلاین آتیوا برای کمک به شما عزیزان آماده است.

شما از چه روشی استفاده میکنید ؟

آیا ترجیح میدهید صفحات به صورت معمولی جابجا شوند یا اینکه حتما دوست دارید از یک transation بین آن ها استفاده کنید؟ دلایل خود را برای استفاده از ترنزیشن، با ما و سایر کاربران آتیوا در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *