09214286013 ~ 09214284773
0

ابزارهای زبانه View در Word (آشنایی با گروه ها و ابزارها)

ابزارهای زبانه view در Word

در برنامه‌ی Word این امکان وجود دارد که یک سند را بتوان با نماهای مختلف مشاهده کرد. باتوجه به کاری که انجام می‌دهید باید نمایی را انتخاب کنید که مناسب با آن کار است. در این مقاله روش های آشنایی با ابزارهای زبانه View را برای شما عزیزان بیان کرده ایم . پس با ما همراه باشید.

نمایش ابزارهای زبانه view در Word

برای نمایش ابزارهای زبانه View در Word از طریق یکی از روش‌های زیر اقدام کنید:

آشنایی با ابزارهای ریبون View

گروه Views یکی از ابزارهای زبانه view در Word

پنل view در Word

  • در پنجره اصلی نرم‌افزار استفاده از آیکن‌های نمای View که در قسمت سمت راست نوار وضعیت قرار دارند.

دسترسی سریع در Word

گزینه Read Mode: از این نما برای خواندن سند استفاده می‌شود، در این نما خط‌کش‌ها، حاشیه‌بندی و غیره دیده نمی‌شوند و می‌توان سند را در به صورت تمام صفحه، مشاهده و مطالعه و ویرایش کرد. برای بازگشت به حالت اولیه در این گزینه باید به سربرگ نمایش View رفته و روی گزینه Edit Document کلیک کنید.

read more در Word
گزینه Print Layout: از این نما برای نمایش و ویرایش پاورقی، سرصفحه، حاشیه‌ی متون و صفحه‌آرایی و … استفاده می‌شود. که در آن هر دو خط‌کش افقی و عمودی نمایش داده می‌شود. در این نما می‌توان سند را به همان شکلی که چاپ می‌شود، مشاهده کرد.

ابزار print layout در Word
گزینه Web Layout: در این نما فاصله‌ی بین صفحه‌های سند دیده نمی‌شود و کل سند به شکل صفحات وب نمایش داده می‌شود. به همین دلیل اگر بخواهید صفحات وب را با Word طراحی کنید بهتر است از این شیوه نمایش استفاده کنید.

ابزار web layout در Word
گزینه Outline: در این نما ساختار متن به صورت مجزا و تیتر به تیتر نشان داده می‌شود و از آن برای سازماندهی متون استفاده می‌شود. همچنین می‌توان با استفاده از ماوس قسمت‌های مختلف از متن را جابه‌جا کرد. برای خارج شدن از این حالت از سربرگ Outlining ظاهر شده بر روی گزینه Close Outline View کلیک کنید.

ابزارهای زبانه outline در Word
گزینه Draft: این نما برای ویرایش، تایپ و قالب‌بندی متن استفاده می‌شود. در این نما حاشیه‌ها، پاورقی‌ها و سرصفحه‌ها نمایش داده نمی‌شود. همچنین در این نما فقط خط‌کش افقی نمایش داده می‌شود. در حقیقت در این نما نمی‌توان نسخه‌ی چاپی سند را مشاهده کرد.

ابزار draft در Word

آشنایی با ابزارهای گروه Show

ابزار show در Word

گزینه Ruler: با استفاده از این گزینه خط‌کش واژه‌پرداز Word فعال یا غیر فعال خواهد شد.
گزینه Gridlines: یا به عبارتی همان خطوط شبکه‌ای زمانی کاربرد دارد که بخواهید Objectها و تصاویر موجود در متن خود را تنظیم کنید.
گزینه Navigation Pane: با انتخاب این گزینه یک پانل در سمت چپ محیط کاری شما نمایش داده می‌شود. از این پانل برای جستجوی متن بر روی صفحات سند، مشاهده تصویر کوچکی از صفحات و … استفاده می‌شود.

آشنایی با ابزار بزرگنمایی گروه Zoom

ذر ادامه مبحث آشنایی با ابزارهای زبانه View باید به گزینه ی بزرگنمایی اشاره کنیم.  توسط ویژگی Zoom می‌توان اندازه‌ی سند روی صفحه را بزرگ یا کوچک کرد. برای بزرگنمایی از یکی از دو شیوه زیر می‌توانید استفاده کنید:

  • از طریق گروه Zoom در سربرگ View

ابزارهای بزرگنمایی در Word

  • از طریق ابزار Zoom در سمت راست نوار وضعیت

zoom در Word

با کلیک بر روی ابزار Zoom Level (درصد) که درگوشه سمت راست نوار وضعیت نرم‌افزار مشاهده می‌کنید، یا از طریق کلیک کردن بر روی گزینه Zoom (علامت ذره‌بین) در گروه Zoom سربرگ View، پنجره Zoom بر روی صفحه ظاهر می‌شود که می‌توانید با استفاده از درصدهای قرارداده شده در پنجره میزان بزرگنمایی مورد نظر خود را تعیین کنید. یا در کادر روبروی Percent درصد دلخواه را وارد کنید.

ابزار zoom در Word
گزینه Page Width: با کلیک بر روی این گزینه اندازه عرض پنجره به اندازه عرض صفحه نمایش شده و شما می‌توانید متن و حاشیه‌ها را در کل صفحه نمایش مشاهد کنید.
گزینه Text Width: اگر می‌خواهید متن شما کل عرض صفحه نمایش را پوشش دهد از این گزینه استفاده نمایید. با انتخاب این گزینه دیگر حاشیه‌ها در عرض صفحه نمایش قابل مشاهده نیست.
گزینه Whole Page: صفحه را به صورت کامل برای شما به نمایش در می‌آورد تا بتوانید دید کامل و کلی بر روی متن و حاشیه‌های صفحه داشته باشید. این گزینه دقیقا مشابه گزینه One Page در گروه Zoom عمل می‌کند.
گزینه Many Page: برای مشاهده چند صفحه‌ی کنارهم در پنجره از این گزینه استفاده می‌شود. برای اینکار روی شکل مانیتور زیر آن دستور کلیک کنید از کادر باز شده روی صفحات مورد نظر درگ کنید. این دستور مشابه دستور Multiple Pages در گروه Zoom می‌باشد که بصورت چند صفحه‌ای نمایش می‌دهد فقط در گزینه Multiple Pages نمی‌توانید تعداد صفحات را تعیین کنید بصورت پیش‌فرض تعداد صفحات مشخص می‌شود.
اندازه بزرگنمایی پیش‌فرض صفحه شما صد درصد می‌باشد انتخاب درصد بیشتر از این عدد موجب عمل بزرگنمایی یا Zoom In و انتخاب عدد کوچکتر از اندازه پیش‌فرض موجب عمل کوچک‌نمایی یا Zoom Out می‌شود.
ابزار دیگری که برای بزرگنمایی صفحه می‌توانید استفاده کنید، ابزار نوار لغزنده Zoom در گوشه پایین سمت راست نوار وضعیت نرم‌افزار می‌باشد. این ابزار شامل یک دکمه لغزان و دوعلامت مثبت و منفی که می‌توانید با حرکت دادن دکمه به سمت علامت مثبت موجب بزرگنمایی و یا با حرکت دکمه به سمت علامت منفی موجب کوچک‌نمایی صفحه شوید و همچنین کلیک کردن بر روی علامت مثبت و منفی باعث بزرگنمایی و کوچک‌نمایی می‌شود.

آشنایی با ابزارهای گروه Window

ابزارهای زبانه window در Word

از دستورات این گروه برای کار کردن همزمان با چند سند و جابجایی بین سندها استفاده می‌شود.بعنوان مثال شما اگر نیاز باشد چند سند را کنار هم باز کنید و یا اینکه نیاز باشد در یک سند متن‌های صفحات مختلف سند را کپی یا کات کنید می‌توانید با استفاده از دستورات این بخش بدون جابجایی زیاد توی یک سند و با باز کردن سند در پنجره‌ی جدید راحت بین صفحات یک سند جابجا شوید و ویرایش خود را انجام دهید.
گزینه New Window: یک پنجره دیگر مشابه همین پنجره باز شده و سند در هر دو پنجره اصلی و دوم نمایش داده می‌شود.
گزینه Arrange All: اگر شما بیش از یک سند باز در برنامه داشته باشید برای مشاهده همه پنجره‌ها به صورت باز و کنارهم می‌توانید از این دستور استفاده نمایید با انتخاب این دستور با توجه به تعداد سندهایی باز شما پنجره‌ها به صورت افقی یا کاشی‌وار کنار هم چیده شده و نمایش داده می‌شوند.
گزینه Split: با انتخاب این دستور پنجره به دو قسمت تقسیم شده و شما سند را به ظاهر در دو سند متفاوت مشاهده می‌کنید. اگر بعنوان مثال نیاز باشد متنی را از صفحه اول کپی کنید و در صفحه دهم قرار دهید می‌توانید براحتی در یکی از پنجره‌ها در صفحه اول قرار داده و دیگری را در صفحه دهم قرار دهید و سپس اطلاعات را کپی و پیست نمایید. (بعد از انتخاب گزینه Split این گزینه تبدیل به Remove Split می‌شود برای خارج شدن از این حالت و بازگشت به حالت اولیه گزینه Remove Splitرا انتخاب نمایید)
گزینه View Side By Side: اگر می‌خواهید با دو سند کار کنید که بصورت عمودی(پهلو به پهلو) کنارهم قرار گیرند تا براحتی بتوانید از هر دو سند بطور همزمان استفاده نمایید این گزینه را انتخاب نمایید.
نکته: فقط مد نظر داشته باشید زمانی که شما گزینه View Side By Side را انتخاب می‌کنید پیمایش و مرور دو پنجره به هم مرتبط می‌شود و با جابجایی داخل هر کدام از پنجره‌ها، پنجره دیگر نیز جابجا می‌شود. این اتفاق بخاطر این می‌باشد، زمانی که شما گزینه Side By Side را انتخاب کردید گزینه Synchronous Scrolling بطور خودکار فعال و انتخاب شده است برای اینکه مشکل پیمایش همزمان را حل کنید باید روی گزینه Synchronous Scrolling کلیک کنید تا از حالت انتخاب خارج شود.
گزینه Synchronous Scrolling: هر زمانی به پیمایش و مرور اسنادتان به طور همزمان نیاز داشته باشید، با انتخاب این گزینه می‌توانید این کار را انجام دهید.
گزینه Reset Window Option: زمانی که شما در حالت Side By Side قرار دارید اگر در حالت نمایش هر یک از پنجره‌ها تغییراتی ایجاد شود، با انتخاب این دستور می‌توانید پنجره‌ها را به همان حالت اولیه Side By Side برگردانید.
گزینه Switch Windows: زمانی که شما چندین سند را باز کرده باشید برای جابجایی بین اسنادتان می‌توانید از این دستور استفاده کنید. با کلیک روی این گزینه لیست تمام سندهای باز، مشاهده شده و روی نام هر کدام از سندها کلیک نمایید پنجره سند مربوطه فعال می‌شود.

در بالا ، مباحثی برای آشنایی با ابزارهای زبانه View بیان شد. نمای پیشفرض نرم افزار Word به خودی خود برای اکثر فعالیت ها مناسب است ولی اگر نیاز به انتخاب نمایی خاص یا تنظیماتی ویژه برای کار خود دارید ، حتما قبل از شروع به کار این تنظیمات را اعمال کنید. در صورتی که در حین انجام کار به مشکلی برخورد کردید تیم حرفه ای مشاوران آتیوا برای کمک به شما آماده است.

شما از کدامیک از نماهای Word استفاده میکنید ؟

شما از کدامیک از ابزارهای زبانه View در Word و نماهای موجود در آن استفاده میکنید ؟ اگر پیشنهادی برای آشنایی با ابزارهای زبانه View برای کاربران آتیوا دارید ، لطفا در بخش نظرات برای ما بنویسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *