09214286013 ~ 09214284773
0

محتوا چیست (آشنایی با محتوا و تعاریف آن)

محتوا چیست

در این پست (محتوا چیست)  قصد داریم تا شما را بطور کامل با محتوا و تعاریف مختلف آن آشنا کنیم. پس تا پایان این سری از آموزش های تولید محتوا با آتیوا همراه باشید.

محتوا چیست

تعریف موضوعی همچون محتوا سخت تر از آن چیزی است که تصور می کنید، چرا که تعریفی که از محتوا در ذهن شماست با آنچه که در ذهن من و یا دیگران است، متفاوت است.

محتوا با توجه به موقعیت های گوناگون برای هر فرد می تواند دارای معنایی مختص خود او باشد. مثلا برای یک شخص می تواند به معنای اطلاعات، برای شخصی دیگر به معنای تجربه و برای شخصی دیگر دارای هیچ معنای خاصی نباشد.

آنچه که گفته شد حاصل نظرسنجی های مختلفی است که توسط Lee Odden در شبکه های اجتماعی مختلف همچون توییتر، گوگل پلاس و فیسبوک انجام گرفته و نتایج حاصل از آن، یک سری تعاریف مشخص درباره محتوا به ما ارائه می دهد.

در ادامه برخی از این نظرات پیرامون آنکه “محتوا چیست” را مشاهده خواهیم کرد؛ امیدواریم آنچه که در ادامه آمده است، چشم اندازی کامل از چیستی محتوا در اختیار شما کاربر گرامی قرار دهد. در صورتی که تمایل داشته باشید درباره روش های تولید محتوا بیشتر مطالعه کنید ، توصیه میکنیم مقاله ی اصول تولید محتوا چیست را مطالعه نمایید. در این مقاله به تشریح کامل اصول و قواعد تولید محتوا پرداخت هشده است.

محتوا چیست

 

محتوا اطلاعات (عملی ، کاربردی ، تاکتیکی) است

MeetTheBossTV (توییتر) –  محتوا عبارت است از:  اطلاعاتی جذاب، مرتبط، قابل اعتماد، جالب و سرگرم‌کننده در قالب متن، تصویر، ویدئو یا صوت.

 

Heidi Cohen (گوگل پلاس) – محتوا اطلاعاتی با کیفیت بالا و مفید است که داستانی را با هدف ایجاد یک احساس و یا شکل گیری یک تعامل انتقال می‌دهد. انواع محتوای زنده یا غیر زنده را می توان در قالب هایی نظیر متن، تصویر، ویدئو و یا صوت ارائه نمود. هنگامی که از محتوا برای اهداف تجاری و بازاریابی استفاده می‌شود، باید در جهت برندسازی سازمان و خالی از هر نوع تبلیغ بوده و از یک فراخوان برای این عمل استفاده کند.

 

Scott Hepburn (گوگل پلاس) – محتوا عبارت است از اطلاعاتی که برای استفاده کردن، لذت بردن و اشتراک گذاری، طراحی و ایجاد شده است.

 

Bryan Eisenberg (فیسبوک) – محتوا مانند مکالمه ای است که بین شما و دیگر کاربران اتفاق می افتد؛ حال این مکالمه می تواند یک طرفه (از جانب شما به سمت کاربران) ، دو طرفه ( بین شما و کاربران) و یا چند طرفه (بین تعدادی از کاربران با یکدیگر) باشد.

 

derekhalpern (توییتر) – محتوا آن چیزی است که به هر شکلی (صوتی، متنی و تصویری) ارائه می شود و به افراد آگاهی داده و آنها را سرگرم می کنند.

 

Courtney Ramirez (گوگل پلاس) – محتوا آن چیزی است که شما آن ها را منتشر می کنید و شامل نوشته ها، تصاویر، فیلم ها، سخنرانی ها و  موارد دیگر می شود که قابلیت انتشار در صفحات وب، وبلاگها، شبکه های اجتماعی و… را دارد.

 

Dogwalkblog (توییتر) – محتوا یعنی کلمات، عکس ها، فیلم و صدا.

 

Kevin Cain (گوگل پلاس) – محتوا ترکیبی از اطلاعات ، ایده ها و پیام هایی است که برای سهولت در استفاده به قالب نوشتاری ، تصویری و یا شنیداری  درآمده اند.

 

همانطور که مشاهده میکنید، بسیاری از افراد قالب های تولید محتوا را به قالب های متنی، صوتی ، تصویری تقسیم بندی می نمایند. اما اگر تمایل داشته باشید که در این باره بیشتر مطالعه کنید ، توصیه میکنیم مقاله انواع قالب های محتوا (آشنایی با پرطرفدارترین قالب های محتوا) را مطالعه نمایید. در ادامه به بررسی سایر نظرات در شبکه های اجتماعی پیرامون سوال محتوا چیست می پردازیم، لطفا با ما همراه باشید.

 

David Erickson (فیسبوک) – محتوا یعنی دانش یا سرگرمی مرتبط ، قانع کننده و ارزشمند.

 

Evyenia Wilkins (گوگل پلاس) – محتوا چیزی است که شما تولید می کنید که مخاطب شما با حواس خود از آن استفاده کند.

 

bigboxcar (توییتر) – محتوا چیزی است که بصورت پراکنده یا برنامه ریزی شده تولید و منتشر می شود و می توان از این محتوا برای ایجاد محتوای بیشتر استفاده کرد.

 

Sarah Webster Worsham (فیسبوک) – محتوا چیزی است که اطلاعات را به بیننده، خواننده و … ارائه می دهد.

 

MjGlobalCom (توییتر) – محتوا عبارت است از : عکس ، ویدئو ، وبلاگ ، اینفوگرافیک ، مصاحبه ، مقاله ، مونتاژ ، سرمقاله ، نقد و بررسی ، داستان ، آهنگ و … .

 

Contenttribe (توییتر) – محتوا یعنی اطلاعاتی که مفید ، با قابلیت استفاده آسان، اشتراک پذیر و غیر مزاحم هستند.

 

Todd Greene (گوگل پلاس) – محتوا به زبان ساده یعنی اطلاعات. خوب یا بد!!!

 

Scotcarlson (توییتر) – محتوا عبارت است از : اطلاعات طراحی شده برای مصرف و توزیع بیشتر در وب (محتوای ایده آل شامل عناصر چندرسانه ای و المان های اشتراک گذاری است).

 

Charlene Burke (گوگل پلاس) – محتوا یک فضا را پر می کند و فضا نوع محتوا را مشخص می کند.

 

Derekedmond (توییتر) – محتوا یعنی هر واسطه ای که برای القای یک پیام طراحی شده است. می تواند متن ، فیلم ، تصویر ، صدا و … باشد.

 

Lifewithlevi (توییتر) – محتوا یعنی کلماتی با کیفیت که دارای معنی است. چه محتوای اطلاعات باشد یا متنی طنز آمیز و یا تبلیغاتی. در هر صورت باید مرتبط و جذاب باشند.

 

Brettasnyder (توییتر) – محتوا شکلی از ارتباطات است که مشکل بین صاحبان مشاغل و مخاطبان را حل می کند.

 

JLBraaten (توییتر) – من محتوا را به عنوان اطلاعات ارائه شده در وب تعریف می کنم.

محتوا چیست

 

محتوا تجربه (مفید ، هدفمند ، نتیجه گرا) است

Avinash Kaushik (گوگل پلاس) – محتوا چیزی است که بر کیفیت زندگی خواننده می افزاید. این افزایش کیفیت زندگی می تواند با ایجاد هوشمندی در شخص و یا ایجاد خنده اتفاق بیافتد و یا حتی به شخص کمک کند تا کار روزانه خود را بهتر به انجام برساند.

 

Mike Grehan (فیسبوک) – ای کاش ما از گفتگو در مورد محتوا دست برداریم.

 

Kathryn Aragon (گوگل پلاس) – محتوا اطلاعاتی است که باعث ایجاد اعتماد و اقتدار در بین مشتریان ایده آل شما می شود.

 

Jillvan (توییتر) – به برندتان فکر کنید و تصور کنید برند شما پا دارد؛ پای راست ، محتواست و پای چپ ، تحقق وعده هایی که داده اید.

 

Joan Damico (گوگل پلاس) – محتوا هر نوع ارتباطی در هر رسانه ای است که به هدف کمک کند، چه به جهت تأثیرگذاری ، آموزش ، اطلاع رسانی ، هشدار و … استفاده شود.

 

Joe Pulizzi (گوگل پلاس) – محتوا یعنی اطلاعات قانع کننده ای که نقش اطلاع رسانی ، تعامل یا سرگرمی دارد.

 

Chris Baggott (فیسبوک) – محتوا یعنی عنصری که فرد را درگیر می کند.

 

Lyndon NA (گوگل پلاس) – محتوا یعنی هر چیزی که در دنیای وب قابل استفاده است (آن را می خوانیم ، نگاه می کنیم ، دانلود می کنیم یا با آن تعامل داریم).

 

Brian Massey (گوگل پلاس) – تعریف من از محتوا “اطلاعات هدفمند برای مخاطبین مشخص” است. ممکن است این اطلاعات متن ، ویدئو ، صدا ، عکس ، و …  باشد. هدف ممکن است آموزش ، سرگرمی یا ترغیب باشد.

 

connell_vs_life (توییتر) – محتوا یعنی مجموعه اطلاعاتی مرتبط (خواه مکتوب باشد یا صوتی و یا تصویری) که کسی بخواهد آن را تجزیه و تحلیل و تجربه کند.

 

Brianhalligan (توییتر) – محتوا گونه ای از اطلاعات بصری یا شنیداری است که با گفتن داستان ، پرسیدن سؤال و … واکنش مخاطبان را بر می انگیزد.

 

Barry Feldman (گوگل پلاس) – بطور خلاصه محتوا یعنی پاسخ به سوالات مخاطبین.

 

Andrew Johnson (گوگل پلاس) – محتوا هرچیزی است که بصورت زیبا و هوشمندانه ساخته می شود و اساساً باید با مخاطب هدف خود ارتباط برقرار کند.

محتوا چیست

 

“محتوا” برای تعریف بسیار مبهم است

Matthew T. Grant (گوگل پلاس) – سوال شما درباره اینکه محتوا چیست و بسیاری از پاسخ ها، آنچه در مورد اصطلاح “محتوا” مشکل ساز است را نشان می دهد. اگر کسی بتواند بطور منطقی اثبات کند که “محتوا می تواند هرچیزی باشد” پس می توان اینگونه نتیجه گرفت که محتوا هیچ چیزی نیست. محتوا در به معنای فرم و شکل است که در آن، فرم می تواند یک فرم فیزیکی باشد (جعبه ، کوزه ، بطری)  یا یک شکل معمولی از رسانه (یک فیلم ، یک نمایش ، یک مقاله ، یک پست وبلاگ ، یک نمایشنامه ، یک رمان). از طرفی تعاریفی را که محتوا را مساوی با اطلاعات می دانند دوست دارم  و از ترکیب تمام انها می توان اینگونه نتیجه گرفت که محتوا مطالبی است که به فرم و اشکال مختلف ارائه می شود. جالب است بدانید محتوا انواع مختلفی دارد و ما در مقاله انواع محتوا و دسته بندی آن (مقدمه تولید یک محتوای جذاب) ، به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم. توصیه میکنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید تا بتوانید به خوبی محتوایی را که قصد تولیدش را دارید بشناسید.

 

واضح است که محتوا ، بخش ضروری ارتباطات میان کسب وکارها و مشتریان است که کاربران را به سمت آشنایی با برند سوق می دهد.

فکر می کنم با درک دقیق تر از اینکه محتوا چیست، سؤالات کلیدی دیگری شکل می گیرد؛ تولید محتوا چگونه است؟ بهترین انواع محتوا کدامند؟ چگونه با تولید محتوا می توان به کسب درآمد پرداخت؟ آینده تولید محتوا چگونه است؟ اگر شما هم درجستجوی پاسخ به این سوالات هستید، در پست های بعدی آتیوا با ما همراه باشید.

ما در آتیوا در تلاش هسیتم تا تولید محتوا را برای شما که علاقه مند هستید ، آسان کنیم. بخشی از سایت آتیوا به ابزار تولید محتوا اختصاص دارد که می توانید تصاویر ، صدا ها و هرچیزی که برای تولید محتوا به آن نیازمندید را دانلود نمایید.

محتوا چیست

شما در رابطه با اینکه “محتوا چیست” چه نظری دارید؟

راستی !!! شما چگونه “محتوا” را تعریف می کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا در پستهای بعدی آتیوا با سایر کاربران به اشتراک گذاشته شوند.

محتوا چیست

دیدگاه کاربران
 • مجید 5 آوریل 2020

  تولید محتوا شاید بشه گفت یعنی ایجاد یه محتوای خلاقانه و رسوندن اون به مخاطب با یک روش خلاقانه. این تعریف من از محتواست 🙂

  • admin2 5 آوریل 2020

   خلاقیت حرف اول و توی هر کاری میزنه، کاملا درست میگید شما .

 • محسن 5 آوریل 2020

  من فکر میکنم تولید محتوا یعنی پیامت رو بتونی حساب شده به دست مخاطبت برسونی
  مثلا یکی محتوای متنی رو توی شبکه اجتماعی میفرسته یا یکی محتوای صوتی رو توی فضای اینترنت پخش میکنه
  در ضمن مرسی از این مقاله جالب ، خیلی خوبه نظر همدیگه ر وبدونیم .

  • admin2 5 آوریل 2020

   سلام آقا محسن، ممنون که وقت گذاشتید و این مقاله رو خوندید، اینکه بتونی محتوا ر وحساب شده و با برنامه ریزی انجام بدی اتفاقا یکی از اصول مهم هست توی تولید محتوا. مرسی از اینکه نظر دادید

  • امیر احمدی 5 آوریل 2020

   به نظر من محتوا، مجموعه ای از اطلاعات در یک زمینه خاصه که خلاقیت رکن اصلی اونه… یه محتوای موفق محتواییه که اصول فن بیان و استفاده از انواع مدیا در اون رعایت شده

 • شهین 5 آوریل 2020

  من خودم کارم نویسندگی هست، به نظر من تولید محتوا متنی هنوزم یکی از نمونه های خوب تولید محتواست. اما تعریفی که من بهش فکر میکنم اینه که هر روشی که بتونی اطلاعات ارزشمند رو به مخاطبات برسونی.
  راستی ممنونم از سایت خوبتون، خسته نباشین

  • admin2 5 آوریل 2020

   خوشحالیم که به عنوان یه متخصص مقاله ما ر وخوندید و نظر ارزشمندتون و برامون نوشتید. خیلی تعریف خوبی بود. ممنون

 • ریحانه 5 آوریل 2020

  سلام به همگی
  من علاقه مندم که تولید محتوا بکنم ، هرچند هنوز شروع نکردم، ولی با چیزایی که خوندم، فکر میکنم محتوا یعنی اینکه بتونی به یه شکلی، اطلاعاتی که مخاطب می خواد رو بهش بدی. مثلا یکی مخاطب محتوای ویدیویی هست و میشه براش فیلم درست کرد و … یکی مخاطب محتوای طنزه ، یکی فقط محتوای های علمی میخونه

  • admin2 5 آوریل 2020

   خیلی خوبه که می خواین تو این مسیر لذت بخش قدم بردارید، تعریف خیلی جالبی بود، مرسی ازتون

 • امیر احمدی 5 آوریل 2020

  به نظر من محتوا، مجموعه ای از اطلاعات در یک زمینه خاصه که خلاقیت رکن اصلی اونه… یه محتوای موفق محتواییه که اصول فن بیان و استفاده از انواع مدیا در اون رعایت شده

  • admin2 5 آوریل 2020

   سلام آقای احمدی، خیلی دیدگاه استادانه ای بود. رعایت اصول تولید محتوا قطعا افزایش مخاطبین رو به دنبال داره.

 • محسن وجدانی 7 آوریل 2020

  ممنون از مقاله خوبتون
  تولید محتوا از نظر من عکاس یعنی دانش استفاده از ابزار طوری که بتوان محصولی خلق کرد که ازطریق ان با مخاطب ارتباط حسی برقرار کرد و ذهن مخاطب رو درگیر اون موضوعی که مد نظر ماست بکنیم به طور خلاصه بتونیم خالق اثری تاثیر گذار باشیم

  • admin2 7 آوریل 2020

   آقای وجدانی عزیز تعریف زیبایی بود. یک طراح محتوا در واقع قدرت خلق کردن داره .

 • زهرا عباس زاده 7 آوریل 2020

  تولید تصویری چیزی که هم معنی داشته باشه. بعضی از این تولیدات جنبه تزیینی داره که فقط برای دلنواز کردن روح آدمیزاد هست ولی بعضی از تولیدات جنله کاربردی داره مثل تصویری برای کتاب ها یا تابلوهای راهنمایی و رانندگی یا هزاران چیز دیگه.

  • admin2 7 آوریل 2020

   ممنون خانم عباس زاده بابت اینکه نظر ارزشمندتون رو با ما و کاربران سایت در میون گذاشتید.

 • مهتاب عزیزی 7 آوریل 2020

  به متن، ویدیو، عکس، اینفوگرافی ها، پست های گرافیکی، وکتور و … محتوا میگویند که باعث میشه در فروش محصول، پیام، شناخت برند و … به صاحب پیج کمک کنه . محتوا صرفا تبلیغاتی نیست و میتونه آموزشی یا خبری هم باشه.

  • admin2 7 آوریل 2020

   خیلی تعریف خوبی بود خانم عزیزی، جامع و کامل

 • روزبه بهروزی 8 آوریل 2020

  تولید محتوا یعنی خلق یک خروجی با استفاده از عکس،فیلم،متن،صدا و رنگ با استراتژی مشخص برای رسیدن به یک هدف. نه چند هدف . فقط یک هدف.

  استراتژی هم مشخص می‌کنه که هدف جذب ممبر است ، فروش ، آگاهی ، اطلاعیه یا …

  • admin 8 آوریل 2020

   ممنون جناب بهروزی بابت مشارکتتون توی این بحث؛ اما آیا امکانش نیست که دو یا چند هدف در طول هم قرار بگیرند؟ به نظر من که این موضوع کاملا امکان پذیره !!! سایر دوستان هم اگه نظری در این رابطه دارند، مطرح کنن.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *